1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 609351 inlägg · 6214 ämnen
2987704 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Apropå nånting...
Kulltorp: Precis, det är ett krav från sponsorer vilket på alla sätt är rimligt. Klubben har ett väldigt viktigt samhällsuppdrag. Sen är ju den stora frågan hur i helvete vi hamnat så ofattbart på efterkälken, när klubben ändå var en pionjär en gång i tiden.

Minns inte om det nämndes i Hockeyns Historia eller om det var i samband med Hockeygalan, men vi var ju igång redan tidigt 1970-tal.

Sv: Apropå nånting...
Maktankan: Liiga har kört som vsnligt...?

Sv: Apropå nånting...
Puckat: Damhockeyn tror jag kmr att krävas av bla sponsorer framöver.
man ska veta att detta är nystartat och jag misstänker att man kommer att växa med hjälp av intaget på Hockeygym. Men det kmr ta ngr år innan vi är på en acceptabel nivå.
Vet inte vad damerna kostar Timrå IK, frågan är väl vad vi tappar i sponsorpengar om vi inte har dem.

Sv: Apropå nånting...
Kan någon förklara för mig "tänket" bakom att SHL gjorde OS-uppehåll, men nu drar igång igen just som OS-avgörs? En eventuell bronsmatch kommer t ex att krocka med TIK-DIF. Motiverade man det med att SHL troligen skulle tappa spelare till de svagare lagen, som förmodades ha åkt ur på torsdag?

2987704 · »