1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 600087 inlägg · 6212 ämnen

Gårdagens match


Gårdagens match
Gårdagens måste varit en av säsongens mest pinsamma insatser. Återigen bjuder TIK på 3 mål, alla individuella misstag i stort sett. Man orkar inte ta sig in på MoDos kasse, utan skjuter dragskott från tekningscirkeln istället. Man tar heller inte kampen framför eget mål och MoDo får de ggr de inte slog icing väldigt enkelt komma till avslut.

När MoDo sen gör sitt 3e mål, ja då orkar inte ens Timrå åka skridskor. Kan hända man är ruggigt nertränade nu, men nog fan ska man orka i 3 perioder när man går runt på 4 femmor? Nu skapade inte TIK en enda farlig målchans i 3e utan man vek ner sig totalt. Tragiskt och pinsamt att se. Att vi fortfarande ligger 3a är helt ofattbart.

Nu vaskade Kenta om i kedjorna, något som inte direkt föll väl ut. Zäta trots att han stundtals föll ur matchen en av TIKs bästa. Krykov som spelade center där hänger inte med alls, när spelet svänger är han minst en halv zon efter. In med Zäta som center igen och om det ändå ska vaskas om i kedjorna, spela in Manderville där med Gunno och Zäta. Annars är det ju bara 2½ gubbe i den kedjan.

Det blir en ruggit tung avslutning innan SHG detta, man gör en tam insats mot MIF, ännu en tam insats igår mot ett rätt dåligt MoDo. Nu möter man ett Luleå som är svårslagna hemma, orkar man inte en 3e period då heller, då kommer det nog rinna iväg då Luleås fysiska spel tär på krafterna än mer.

Skulle behövas lite nytt blod i laget, och en van vinnare. En Kanadensare alltså, gärna Draper.

Sv: Gårdagens match
Frella:

En av orsakerna till att ni inte kom in på mål igår stavas Adrian Aucoin, vår nye back som har tätat till det tidigare emellanåt ihåliga försvaret. Han var bäst på plan igår. Ja vet, det är ursvårt att se det andra lagets bra spelare. Själv kan jag ofta inte det. Men jag lovar att vi kommer att få hör mer av mr Aucoin.

Sv: Gårdagens match
hellge: Hade inte spelat nån roll om ni så haft Viklund eller nån annan junis där istället. TIK hade inte orkat ändå. Det var i stort sett två spelare som tog sig in på mål igår. Modin(med sina backhandskott) och Manderville(som gjorde mål) det andra målet var ju som bekant en kontring så det räknar jag inte med. Man orkade helt enkelt inte ta kampmen framför vare sig sitt eget eller erat mål.

F ö märktes det att ni haft/har problem i defensiven, så fort det blev minsta lilla tryck i egen zon så sopades pucken till icing, även om det var farligt eller inte. kan straffa sig i ett slutspel där teken i anfallszon blir allt viktigare...

« · 495934