1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 604900 inlägg · 6213 ämnen
« · 2938284 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Apropå nånting...
Söderöver: Heino har pratat om hur bra vi tränar två avsnitt i rad nu.
Man blir ju nyfiken på vad han gjorde här som han inte kan berätta om. Ny sportchef, ordförande, målvaktstränare, göra en ny introlåt? (Han är också musiker)

Sv: Apropå nånting...
KniveN: KUL!

Vi fick en del kred av TV4 med ju men det är ju knutet till individer.

Heino gav fina kommentarer och Tobias Dahlberg som tippade Timrå i kval tuggar i sig sitt tips med. Det är uppfriskande.
Det gamla gardet med experter tycker jag generellt har svårt att emellanåt att backa och hålla upp händerna inför missar.
Ingen av dom är synska så det ska inte behöva vara så svårt att backa.
Nu är vi ändå en tredjedel in i serien och tendenser kan utläsas.

Timrås defensiv är bra! Riktigt bra!

Jag var missnöjd efter SAIK eftersom det är just kampen man inte tar!
Det blir ihåligt framför Juel och alldeles för oengagerat i offensiven. Alibispel alltså.

Man kan absolut skylla det delvis på uppehållet för Timrås spelare måste spela mycket på instinkt och rulle.

Men mot FHC spelar man som man skall på alla positioner.

Det som känns inspirerande efter FHC utöver resultatet är att det går att få ut MER ändå ur Harde, Näsan, Sheriffen, Pääjärvi, Heiki, m.fl. ändå var det klart att detta var Timrås match!

Så ja…

Rätta inställningen och rätta jobbet i matcherna och vi bör kunna skapa lite streaks med!

Jag tycker att vi kan börja bygga en ny på torsdag!

För senast vi mötte dem så var det lite samma som mot SAIK plus att Dalle var borta…

Kan vi agera mer som mot FHC ska vi nog kunna stöka till det för kinnvall och gubbarna!

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: Huvudet på spiken.
Vi vill att följande känsla ska börja spridas bland andra lag angående betalning:
"Fan vilka ockerpriser Timrå satt! Det kostar ju multum att bara ta sig in i zon och få iväg en lätt knäpp i magen på JJ eller Juel. Näe.. vi får nog mer för investerade svettdroppar mot t ex HåVe eller Clöbben"

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: "Huvudsaken är att man sätter försvaret och tar betalt, då löser sig resten.😉"

Edit, glömde, och dom bitarna, va.

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: Tycker det sedan länge varit läge att blocka den användaren. Hens enda syfte är att skapa negativitet runt Timrå IK. Reta upp och förstöra.
Jag tycker att det ska stävlas av moderatorerna likt de gjorde med signaturen Clay.
Det är samma skrot och korn, och kanske samma användare.

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: Jo han står inte och tomglor i båset. Inte rädd för att bänka spelare heller. Visste inte mycket om TS som tränare tidigare, men han har imponerat på mig hittills. Nubben hade nog rätt, det dummaste HV har gjort är att sparka Joe Dalton!

Sv: Apropå nånting...
Tom Topp: Förutom att TS satt ett bra försvarsspel. Så gillar jag verkligen att han är en aktiv tränare. Som är beredd att skaka om i laget och ändra i kedjor i matcher där det inte funkar etc.
Jobbar proaktivt!

Sv: Apropå nånting...
Tom Topp: Huvudsaken är att man sätter försvaret och tar betalt, då löser sig resten.😉

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: och sedan så är det ny tränare med nytt spelsystem, det tar tid innan allt sätter sig.

Sv: Apropå nånting...
SKRIDSKOSKENAN: Jo även om jag varit bitter, så tycker jag ändå att från HV matchen och fram till nu, så har vi spelat en offensiv och bra hockey!

Skall vi vara ärliga så har vi väl egentligen också varit det spelmässigt bättre laget i båda matcherna mot Frölunda hittils. Men att vi inte "tog betalt" första gången.

Kan vi fortsätta på inslagen väg från matchen i lördags., där fler spelare tar för sig offensivt. Så blir det slutspel till våren. Med eller utan en topp 6 plats.

Det är väl bortaspelet som måste upp en gnutta, men tar ju ärligt hellre att vi har ett bra hemmaspel. Särskillt då vi också spelat mer bortamatcher än hemmamatcher. Vilket också sliter lite mer mentalt givetvis.

Sv: Apropå nånting...
KniveN: Kan rekommendera dagens hockey-morgon, väldigt mycket Timrå som diskuteras. Ger perspektiv mot all sorg o bedrövelse som ibland kommer här.

Sv: Apropå nånting...
SKRIDSKOSKENAN: Vi hade bättre underliggande statistik än Skellefteå den matchen.
Christopher Heino-Lindberg tog upp det i Hockey morgon podden. Han hade även varit uppe och kollat på en Timrå träning men kunde inte säga varför än (det var hemligt än så länge)

Sv: U20
Cobbel: Det bästa sättet att hantera skribenter som man inte gillar är att inte svara på deras inlägg. Om man skriver för sig själv så dör snart intresset. Vill man provocera och skapa osämja så är ju belöningen många svar.

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: Med det sagt så går det givetvis att bygga smart och billigt. Skellefteå har ju varit väldigt bra på att fynda och hålla ner löner etc.

Sv: Apropå nånting...
Patrick Polly: jo rättade mig själv sen.
Max 100k på en sån spelare.

Tyvärr är det den bistra sanningen i SHL idag.
De gick ju igenom det på Sanny Svensson podden senast.

Topplönerna har inte höjts då nämnvärt sen typ 15 år tillbaks. Snarare så är det botten 6 lönerna som gått upp.

Sv: Apropå nånting...
SKRIDSKOSKENAN: jag kan inte annat än hålla med. Jag säger inget om att vi fick stryk, men en uddamålsseger till saik hade bättre speglat matchbilden. Men det verkar som att dom är inne i ett flow just nu.

Sv: U20
Snälla, gå inte på de enkla lögnerna som Heffners sprider. Han är en riktig dyngspridare den där. En enkel googling ifrån er sida hade visat att det är Jimmie Lidström som är sportchef för juniorerna hos Timrå.

Om någon har knutit upp Torines på ett j20 kontrakt så är det han och inte Nubben.

Heffners på ren svenska. Håll käften med dina rykten som enbart är i syfte att skada Timrå och enskilda individer inom klubben. Som någon annan skrev här tidigare, har du såhär mkt problem med att ditt barn inte är bra nog och platsar, eller du tycker att ni är orättvist behandlade, ta upp det med ansvariga inom klubben.

Sv: Apropå nånting...
måste bara en gång till få de ur mig att matchen mot saik i torsdags blev ett så jävla orättvist resultat o 5-0 spegla inte!!!!!!!!!!! matchen ens lite granna.

de har sån jävla tur på typ varenda jävla strut o absolut är vi på tok för oeffektiva men vår sits förvärras ju bara när de gör mål på varenda förbannade lotto styrning.

nu när vi spela så sjukt bra i lördags igen så va ja bara tvungen att få ur mig de en sista gång :-D

Sv: U20
Heffners: Nubben är väl inte ens SC över U20 så det där stämmer nog inte.

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: 100-150k för en spelare som landar in i en 4e eller 3e kedja? Det är väldigt bra betalt det....

Sv: U20
Heffners: Du, Heffners låter som en mycket missnöjd hockeyfarsa. Kanske med all rätt men det vet inte jag. En bra regel är att det man inte vill/vågar säga face to face skall man heller inte skriva på sociala medier. Ta upp funderingarna du har med Nubben. Han kommer säkert att lyssna och ta det därifrån. Lycka till!

Sv: U20
Heffners: 😂😂😂

Sv: U20
Heffners: Du slåss mot väderkvarnar. Särskilt när du ger dig på Torines. Tycker du borde lärt dig vid det här laget men tydligen inte. "Read the room" typ. Skapa en blogg och skriv av dig där istället.

Sv: U20
Heffners: JFK, gå tillbaks till Modoboken nu.

Sv: U20
Heffners:

1: Du sprider ett rykte som har potential att vara besvärande för Timrå IK i ett forum för Timrå IK’s supportrar.

Då är frågan!
Vilka belägg har du för detta?

Om du inte har några…

Snälla sluta!

Skriv då till Nubben med kopia till TF Klubbdirre och kanske äv ST om du är så förbannat sugen på att lyfta upp skit!
Är det skit så kommer det då fram!

Om det är skit som du inte kan bevisa så får du fan ge dig och ta ett nytt tag på årsmötet som medlem om det är så att stadgar inte följs så bör du kunna hitta inflytande där.

Du får inte medhåll här i forumet på en sak du hört!

Speciellt inte om det är negativt skit!
Du kommer bara starta en ny jävla shitstorm mellan dig själv och några andra skribenter.

2: som tur är finns det enligt AI 412 hockeyföreningar med ca 2200 olika lag i Sverige.
Om en spelare blir orättvist behandlad tenderar dom att röra på sig…

Så någon katastrof för den enskilde kanske det inte är.
Bilden av Timrå som förening i stort riskeras att ta skada ja.

Men innan vi ropar hej så tar du och visar belägg för detta eller väntar tills du har sådana?

Fair?

Sv: U20
Det cirkulerar nu uppgifter om att Nubben redan ska ha kontrakterat Torines för ett andra år i J20 ? trots all den kritik som funnits kring hur laget har styrts och hur relationerna påverkat urval och speltid. Om det här verkligen stämmer vore det inget annat än en skandal.

För många uppfattas redan samarbetet mellan Nubben och pappa Torines som en miljö där vissa spelare gynnas av relationer, medan andra ? som inte tillhör rätt krets ? riskerar att få sina karriärer bromsade. Att då förlänga samma konstellation ännu ett år skulle bara förstärka känslan av nepotism och brist på transparens.

För klubbens trovärdighet och för alla unga spelare som kämpar för sina chanser måste Timrå IK visa att beslut om tränare och spelare grundas på kompetens, utveckling och rättvisa kriterier ? inte på vänskapsband.

Kan det rykte verkligen stämma ?

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: mm… tänk om HV får han på radarn…

NHL frw klar.
(Ekonomisk översättning: 286500:- månaden)

Han kändes inte som den typen riktigt dock.

Kul för Lundmark men surt för oss att Olli skeppade honom och sedan drog själv!

Nä jag utgår helt från att Lundmark skulle vara varmt välkommen tillbaka till den roll han hade och den lön han hade.

För båda parters skull då!
Kan inte tänka mig annat än att han trivdes här med.

Sv: Apropå nånting...
Söderöver: Nej alltså, missförstå mig inte.
Jag ser jättegärna Lundmark i Timrå igen. Då han ändå står för nått i sitt spel, oöm, karismatisk och med mycket energi. Som också skulle kunna vara god för en 20 poäng som botten 6 spelare. Kanske till och med testa på PP spel i en andraformation. En som man kan bygga en stomme över tid. Men allt beror ju på löneanspråk som sagt.

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: nä! Absolut!
Han fick chansen av Olli högre upp och de allra flesta här i forumet tyckte det var rätt, inklusive mig.

Men han charmade oss som 3-4 kedjespelare med sitt leende i hårda situationer!

Det handlar ju om vad han själv ser sig själv men absolut! Har han en agent som ska piska upp hans värde för att han tränat hockey i USA så nae tack!

Jag förstår att agenter gör det men jag vill tro att Anton Lundmark är en tillräckligt ödmjuk person för att ändå vilja spela för en lön han kan stå för.

Skulle han hoppa av USA i år så skulle hans avtal här löpa på?
Ingen aning om hur sånt funkar.

Men jag tycker inte han har något att skämmas över här iaf!
Bara en IDIOT hade inte tagit den hand som Florida sträckte ut till en spelare som Lundmark.

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: Max 100. Hade väl typ 50-60 sist han var här?

Sv: Apropå nånting...
Söderöver: Så som han spelade ifjol så håller han för SHL. Alla dagar. Men då i en roll längre ner i laget, men med potential för utveckling offensivt. Tror inte 13-15 poäng hade varit omöjligt där.

Sv: Timrå IK - Frölunda HC 2025-11-15
NickNack: tack föf det...

Sv: Apropå nånting...
Söderöver: Man är nånstans ändå lite kluven kring Lundmark kommande säsong.

Har hans agent fått storhetsvansinne och börjar kräva överpris på lön så hoppas jag att vi avstår.

En sån spelartyp som Lundmark bör man högst lägga mellan 100k-150k och inte så mycket mer.
För i ärlighetens namn så satt ju alla med hakan nere och undrade hur han kunde landa ett NHL kontrakt.

Han må ha ett rakt och oömt spel. Men tyvärr inte ett spelsinne för att kunna vara en topp 6 spelare på SHL nivå.

Sv: Apropå nånting...
Synct: jag tycker han gott och väl håller för 3-4 kedja i SHL med.

Han står för något de allra flesta lag har svårt att hitta idag.

Tyngd går att hitta, fart går att hitta.
Men fart och tyngd är inte lika lätt.

Sv: Apropå nånting...
sargad: Charlotte Checkers förlorade i AHL-finalen förra säsongen. De har inlett den här säsongen sådär, ligger i mitten av sin division just nu, men har ett av de bästa lagen i ligan. Det är mycket större skillnad mellan lagen i AHL än i SHL, och det är mycket möjligt att han skulle kunna få en mycket större roll i ett annat AHL-lag om han blir trejdad/signar för annat lag där nästa säsong.


Sv: Apropå nånting...
sargad: verkar vara bänkad av Charlotte.

” Charlotte is 9-0 in their last nine games against the Wild, dating back to the 2016-17 season … Kirill Gerasimyuk, Ludvig Jansson, Mitch Vande Sompel, Eamon Powell, Mikulas Hovorka, Ryan McAllister, Kai Schwindt, Anton Lundmark, Tyler Motte and Jack Studnicka were scratched for Charlotte.”


Svårt att säga vad som är bäst för Lundmark.
Blommar det inte så blommar det inte och jag hoppas han trivdes och skulle vilja komma tillbaka till en roll i Timrå.

Hans intensiva, fysiska och raka spel är välkommet.
Sedan kanske jag har svårt att se honom som en producerande stjärna men väl en duglig roll i SHL.
Här får han prata svenska!

Jag vet inte riktigt vad som ska utvecklas hos Anton i AHL…
Han tacklas bra, åker bra och tycker sannolikt bäst om rakt spel själv med…

Man kan snacka länge om att han har rejäl konkurrens på den fronten som frw i AHL men skottet kanske kan utvecklas och kanske även spelet ihop med andra ”rakare” gubbar.

Sv: Apropå nånting...
sargad: HA känns som rätt liga för Lundmark.

Sv: Timrå IK - Frölunda HC 2025-11-15
Modano: jag hittade en instruktionsvideo på hur du vill se anfallsspelet!

Håll till godo:

Sv: Apropå nånting...
Apropå Anton Lundmark. Har lite svårt att hitta statistik men det verkar som om han inte får spela i AHL heller... om han inte är skadad då. Till vilken liga kan han skeppas om han inte skulle platsa i Charlotte Checkers?

Sv: Timrå IK - Frölunda HC 2025-11-15
Vargher85: ja du…

Skriver vi om det här brukar det kunna komma en liten kommentar i lokalmedia kring det sedan…
Haha…

Jag tänker att det lät i någon ST podd som om de var ok…

Man kan såklart förstå att gå från ganska undangömd till ändå klart bidragande faktor i ett SM guld till en vilsen tid i Timrå IK lär ju vara ganska tufft för honom.

Misstänker att han var klar för Timrå redan innan succén i slutspelet och det vittnar väl isf om att han spelade en ganska avslappnad hockey där han visste vad som skulle komma nästa år…

Oavsett har han inte alls fått till det.
Heiki har blött krut med men han bidrar mer aktivt i spelet så det är klart mycket lättare att ha tålamod då.

Lilja får knyta näven i fickan, jobba på och slita medans ledarna får jobba ihop med honom och försöka hitta de nycklar som saknas idag.

JVM kommer och vi kommer behöva vår Lilja med!

Kan Didde flyga i Timrå så kan fan Lilja det med!
Lås upp det!

Sv: Timrå IK - Frölunda HC 2025-11-15
Söderöver: Det finns en sak som jag inte vet i det här, som jag tycker är helt avgörande, och det är vad Lilja själv tänker och känner. Vantrivs han så är det utan snack bäst för båda parter att gå skilda vägar. Om han trivs så tycker jag absolut att man kan ge honom mer tid.

Sedan lyfter du något intressant, nämligen att det såg bättre ut i början. Kan det vara så att han störs av någon skada? Det är inte heller något vi vet, men det skulle kunna förklara en del.

Sv: Timrå IK - Frölunda HC 2025-11-15
Hypocrisy: Skulle tippa på det ändå. Jokinen drog väl bara ett par dagar innan det var klart med Lilja.

Sv: Timrå IK - Frölunda HC 2025-11-15
Vargher85: förutsatt att inte Lilja lyfter någon superlön kan vi kanske ge det mer tid?

Som han inledde såg det bättre ut än vad det sedan blivit tycker jag.

På slutet har jag provocerats av att en spelare som kanske saknar teknik för SHL men som vi ALLA vet äter ett slagskott för Timrå om det ger vinst suttit på läktaren medans det inte funkat alls för Lilja och Levinsson.

Levinsson tycker jag var godkänd mot FHC för han visade äntligen att han har fart på rören.
Om han har det måste han ge laget det. Alltså inte åka och gömma sig utan hämta fart, ta sina bågar och sedan driva pucken. Brister det sedan i känsla så kan han ta avslut och kanske lämna över en offensiv tekning. Det är en roll som är viktig för helheten så fortsätter han så tycker jag att han kan lira på!

Med Boyce på bänken med lite byten i PK om det blir tungt och som avlastning om vi blir pressade ner i sulorna under andra perioder.

Lilja får konkurrera med Levinsson om plats i laget.

Jag tror inte vi sett Liljas högstanivå än och han får börja från början och visa den.

Men han kan gott vara kvar i Timrå dock…

Sv: Timrå IK - Frölunda HC 2025-11-15
Vargher85: Han kom in efter att Jokinen lämnat, men visst det var väl säkert redan på gång när ollonet var här också

Sv: Timrå IK - Frölunda HC 2025-11-15
Lomond: Om inte jag är felinformerad så byggdes Timrås lag efter Jokinens önskemål, så varför kan han helt enkelt inte ta över Lilja till HIFK?

Om jag ska vara lite seriös så tror jag det är en win-win-win. Lilja står utanför Timrås laguppställning, han är knappast nöjd med prestationen hittills i år och HIFK behöver spelare.

Sv: Timrå IK - Frölunda HC 2025-11-15
Villervalla: Don’t tell her… It was Kelleher 😎

Sv: Timrå IK - Frölunda HC 2025-11-15
Bragd-Birger: Skulle vi inte kunnat låna Jokinens röst ännu en gång som en avskedsgåva, för att det blev som det blev?

Tänker att han kan sälja in ett byte rakt av med Panthers, med Lilja mot Lundmark? För snacka kan han den lurige Finnen.

Sv: Timrå IK - Frölunda HC 2025-11-15
Smörgåsen : Ja Lundmark istället för Lilja alla dar i veckan som Lilja presterat!👍

Sv: Timrå IK - Frölunda HC 2025-11-15
Var hittar man shl-tabell vid en viss omgång 24/25 och tidigare?

« · 2938284 · »