ståpäls: Vaddå hur djävla dåligt kan det bli så att sportchefen(eller vad han nu är Chrunak) går ut med ett brev och ursäktar sig och pratar om det som om det vore värsta skandalen/katastrofen det är fortfarande "bara" ett intro?? Någon som vet något vad som har varit SÅ dåligt?
Det var härligt i E-On Arena igår; Timrå tog luften ur Mora-spöket och jag njöt.
Men (Varning! Nu kommer lite neggo), introt!? På premiärmatchen skyllde jag på det dåliga ljudet, nu var det bra. Däremot är musiken inte ett dugg medryckande. De få supportrar som försöker klappa upp en stämning står till slut med armarna i kors.
Mediakuben är bra på många sätt. Men den bäddar ju inte för någon peppande Tåströmstämma som brölar upp blodpumpen med ord om röda hjärtan etc. Istället får vi se lite reklam. Minuterna innan spelarentrén visas något som mest liknar en testbild (= stillbild)!!? Sen kommer den sk pampiga musiken, och några fina profiler tonar fram på skärmarna. Blir det nån stämning i hallen? Svar: Nej!
Publiken kommer igång först när spelarna skrinnar in och det är lite väl sent för att höja atmosfären till godkänd nivå.
"Testbilden" måste bort. In med spelarbilderna tidigare. Och innan entrén vill jag se bilder på spelarna på väg ut på isen; live. Och så pumpa på med taktfastmusik, (trummor, gitarrer, var är tyngden??!) som det går att klappa till; i takt!!! Det är ju ingen jävla dunka-dunka alls!
Tur att Timrå spelar så in-i-helvete bra, så att livet leker trots pissig "förfest"!
actionleif: Det argumentet köper jag utan prut. Jag kände bara behovet att uttrycka min åsikt. Det känns liksom lite trist att inte kunna klappa igång en hög stämning när man står där med hög förväntan; som ett barn på julafton. Jag kommer på alla hemmamatcher (om allt går som jag vill) och väntar med spänning på en förbättring!
Klacken är i fin form (inte konstigt när Timrå vinner). Men jag saknar Jimmy! Den pondus han har saknas nu. Kanske finns det någon där som kan fylla han plats; närapå?!? Inte fyllot från igår dock!!! Jag betackar mig;)
Jean1: "Och innan entrén vill jag se bilder på spelarna på väg ut på isen; live. Och så pumpa på med taktfastmusik, (trummor, gitarrer, var är tyngden??!) som det går att klappa till; i takt!!! Det är ju ingen jävla dunka-dunka alls!"
Där kommer Wollt Ihr Das Bett In Flammen Sehen - Rammstein in i bilden, väntar fortfarande på att Hassebo ska tillämpa den som han gav ett pyttelitet "kanske" till mig för några veckor sen om :)
Många av er klagar på själva entrévideon, men jag ser låtarna men framförallt ljuseffekterna som det största problemet. En sketen strålkastare är allt vi har. Det ska ju blinka rött å vitt så inni helvete i hela hallen!? =)
Men något positivt tycker jag iaf var att allt var väldigt bra "synkat" igår och tajmingen var mkt bättre än första matchen.
Imorrn dräper vi dom där brynäsjävlarna, klöser upp i en jävla fart direkt i matchen och dödar hela matchen redan efter några minuter! =)
Red-line: Skit samma vad det är för musik.. bara det är taktfast, suggestivt och klappvänligt. Röda/vita strålkastare... Gärna flimrande laser a´la Raveparty i hela hallen.. Spelarbilder! Avveckla tomteblossen och in med eldkastare. Blixtar o dunder.. Det enda fräna med tomteblossen är röken som lägger sig i hallen... Men rök utan ljuseffekter är som grogg utan sprit..
BOMBER! GRANATER... RÖTT O VITT Skall det vara.. Det är ju THE BIG RED MACHINE som skall äntra isen... Inte Jultomten! Herregud! En entre till tomtebloss kan man lika gärna låta ackompanjeras av Midnatt råder...
www.nsd.se/artikel.aspx?artid=35634&cat=2&pageIndex=0&arkiv=False