Jyrki Välivaara får lämna LHC. Kanske denna vore en lagom back att ta in i laget, stabil defensivt och inte helt oduglig framåt. Räknar med att man till stor del sett Koskinen för sista gången. Några matcher lär han göra, men lär mestadels vara skadad igen känns det som.
Moverare: Det tror jag inte alls att det var. Hans presentation och bild finns på länken nedan. Tveksamt om den stämmer, iofs. Fast om jag inte minns helt fel så var nog den som döljde sig bakom den signaturen betydligt yngre än i alla lägen Mike66 och DJ Hemp, och förmodligen även yngre än ernie med. Detta grundar jag på de diskussioner som fördes, ofta väldigt heta sådana om bl.a Metallica och annat icke hockeyrelaterat. Jag gissar att varken Mike eller ernie har så värst bra koll på de gamla trashmetallisterna.
30: Cooper SK 2000. Den tuffaste hjälm som gjorts. Dög den åt Mark Messier, Tony Twist, Joel Otto, Dave Brown och Paul Holmgren så måste den vara tuff. Jag har två Cooper SK 2000.
Laken: Hur var det själv ifjol då? Vissa glömmer fort...
Ok att en annan kanske inte är nådig när det gäller gnället, men jag är iaf konsekvent och jag tycker definitivt att det är befogat. Det är inte direkt så att jag letar fel hos den mannen utan det är bara det att de är så uppenbara. Jag har sett vad Svedberg har för kunnande (eller haft...), men det var längesen och så länge han inte hittar tillbaka ens en smula till det så kommer jag inte att se mellan fingrarna när det gäller min kritik gentemot honom.... Det är skillnad att vara dålig och göra dåligt ifrån sig.
Ambroo: Jo men det är viss skillnad att sätta betyg på samtliga spelare under sin egen profil jämfört med att gång på gång hänga ut en enstaka spelare på gästboken tycker i alla fall jag.
30: Minns Smedbergs gamla Cooper... Den må vara en fulare huvudbonad än de gamla cykelhjälmarna i de exklusiva färgerna ceris och blå som härjade på 80-talet, men den är sannerligen en riktig klassiker!
Ambroo: Mina betyg är i alla fall föränderliga vilket inte era åsikter är...
Jag väljer själv vad och hur mycket jag vill skriva på min profil. Jo, det är en hetsjakt ifrån några få. Vi har förstått vad ni tycker! Budskapet har så att säga redan gått fram! Det räcker nu!
Laken: Är benägen att hålla med. Det är aningens beklämmande att inte ens en all-time-high vad gäller säsongsupptakt är tillräckligt för att få bort hacka-på-sämste-spelaren-ovanan. Timrå kommer - till skillnad från exempelvis FBK - aldrig ha säkra kort bland de sista gubbarna. Det är de stora klubbarna, oavsett sport, skiljer ut sig.
Tittar man på Svedberg med samma ögon som smeker Strålman är man fel ute. Den förstnämnde är tänkt som avlastare/7:e/8:e back. Det måste man ha med i beräkningarna. Ja, han kommer att göra fler misstag om man ökar hans speltid. Nej, det är inte hans fel att Sanny/Koskinen tvingar honom att ta en annan roll än vad han för tillfället har kapacitet för.
Var lite storsinta. Snubben svettas trots allt för klubbfärgerna. Då vore det väl faen om han inte fick respekt för det. Lider ni: gör det snyggt.
Moverare: Sune är förmodligen en av dina allierade eller så är han helt enkelt en av de få som skulle ha platsat i den senaste säsongen av 100 höjdare!!!
Själv tycker jag att Johan Svedberg varit KLART GODKÄND denna säsong! Men vissa verkar ha gjort det till en grej att ständigt kristisera honom, oavsett hans prestationer. En hackkycklig helt enkelt. Tycker att ni som ständigt kritiserar honom borde glädjas över serietabellen istället men det kanske är att önska för mycket? Skärp er!
Moverare: Visst är det så men samtidigt så är vissa personers hyllningar av honom än mer patetiska... Han försöker, det gör även ett halt lodjur, men räcker helt enkelt inte till på den här nivån.
Det var i Gävle sent i september 2000. Elitseriens andra omgång. Men jag begriper än idag inte hur det kan ha ansetts kriminellt att spotta på ett gäng sunkiga gävlebor...