Patrick Polly: Lite så är det ju, ja… superlativen haglar, som de alltid gör. Vore allt det han radade upp facit och dokumenterade egenskaper som man i stort sett kan testa positivt eller negativt för så förutsätter det samtidigt att Nubben/sportrådet resonerat: ”vill vi ha en assisterande med bra kravställan, är en energikille som driver hårt, är duktig på individuell utveckling och som ska bli spännande att följa? Absolut inte.”
Patrick Polly: Jag var på vippen att skriva detsamma men skulle gärna vilja höra lite mer om OH. Fast bara det att vi får bort sittande ordf. känns ju som ett episkt "nyförvärv" och vi behöver få in nytt blod på den posten.
Har sagt detta länge och håller med Wikegård. Dags att vi ställer högre krav från NHL lagen som "äger" våra spelare helt utan nån större ersättning eller motkrav sett till resurserna och arbetet vi lägger ner på varje talang.
Nisse på Mon or: Hinken hade nog blivit rörd om han visste att det åtminstone finns en person här på jorden som tolkar hans uttalanden med samma välvilliga inställning som du gör.
Modoiterna ställer nog exakt samma fråga men med skepsisen riktad mot Hinken, här gör vi det riktat mot Nubben/klubben. Nubben har redogjort för anledningen tidigare. Vi ville banta ner en assisterande och med tanke på att Madsen varken haft ansvar för forwards eller backar så var valet enkelt, plus då att han saknar adekvat tränarerfarenhet och säkert utbildning. Detta verkar dock Hinken inte bry sig om.
Nisse på Mon or: Går ju rykten om att det skett något i föreningen där Madsen varit inblandad, vet dock inte vad det handlar om men visst försvann han i slutet av säsongen?
Andersson: ja undrar vad han menade? 🙄skulle vara i det närmare pyssling i dagens Timrå IK då medellängden just nu är 185! Annars är ju typ 180 cm rätt normalt för en hockeyspelare på SHL-nivå...?
Ur ÖA. Hinken om Morten Madsen; "Det är en energikille som driver hårt. Han är entusiastisk med en bra kravställning och är duktig på individuell utveckling. Det ska bli spännande att följa honom."
Undrar varför Timrå dumpade Morten om han har hög kravställan och är duktig på individuell utveckling?
Redax 2: Tanken slog mig också på mötet i och med att Backlund stod mest tyst i bakgrunden medan Olof var den som höll i större delen av mötet..... riktigt bra dessutom. Tänkte för mig själv där och då... "HAN skulle kännas klockren som ny ordförande"
FrOllik: Jag hoppas på att vi har Gardiner i siktet för oss han kommer att bli riktigt bra för Timrå med Dylan o Kivenmäki det är vad jag hoppas på just nu iaf!!🤣🤣🇱🇸
Villervalla: Inte helt oväntat namn. Det slog mig när jag såg inspelningen från medlemsmötet att en för mig okänd styrelseledamot stod för en stor del av presentationen. Nu fårstår jag varför... :-)