1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 612708 inlägg · 6214 ämnen

Silly season 08/09


Sv: Silly season 08/09
Hahl Bundy:
Som vanligt är vi iskalla, de gånger vi upplevs som proffsiga eller får beröm är när vi säljer spelare märkligt ?
De som känns än mer konstigt är de rykten som florerar att man för tillfället tagit ett princip beslut att inte förstärka laget men att man kanske måste omvärdera detta igen efter juluppehållet och tabelläget !!!
kan för mitt liv inte tro att det är sant dels med tanke på just tabellläget och vad Stefan och klubben uttalat tidigare men den som lever får se har faktiskt slutat hoppas.
/Stene

Sv: Silly season 08/09
SteneH: Man kan ju inte anklaga ledningen för att direkt vara desperata. Men så har vi varit i den här situationen några ggr också.

Brunäsarna verkar ju vara euforiskt glada över sin värvning idag o Modo ligger inte heller på latsidan.

Vad vi gör, vete katten!

Sv: Silly season 08/09
Hahl Bundy: Det vet jag,vo lägger inte pengar på dussinspelare. Vänta och se hur mkt deras nya "stjärnor" tillför så kanske du förstår varför vi inte värvar nån.

Sv: Silly season 08/09
FM: Det är sant o det är inte det jag menar, men ibland som nu tex, är vi väldigt kalla o avvaktande.
Är marknaden så död så kan det bli tufft framöver.

Tror att det kan bli svårt att få nån klasspelare vid den här tidpunkten men man vet ju aldrig.

Sv: Silly season 08/09
Hahl Bundy: Ja,det blir nog grymt svårt.. Personligen tycker jag inte att det tillför ett skit att ta hit en lirare som ska gnugga i en tredje-fjärde lina.

Man får ju känslan att vissa sportchefer värvar för att det ska se bra ut och för att suportrarna skall tycka att de gör ett bra jobb.
Tycker det är jävligt strongt av våra dito att inte göra samma sak. Dock tror jag att man letar som faan men det finns ju liksom ingen anledning att springa till ST/Dagbladet och säga allt heller.
Tror inte att det finns nån tvekan OM rätt spelare skulle bli ledig.

Sv: Silly season 08/09
Ytterligare ett exempel på att marknaden INTE är död!

Sv: Silly season 08/09
Laken: Allt som är ledig behöver nödvändigtvis inte vara bra... Undrar just varför han lämnar Ryssland?

Sv: Silly season 08/09
Laken: "– Det är svårt att hitta en center av Linds kaliber, och vi tycker att våra egna centrar ersätter honom bra"

Det är alltås svårt att hitta en lika bra spelare som Lind, men deras ega spelare ersätter honom bra, jävlar vilka bra spelare bruuunas har!

Sv: Silly season 08/09
Hahl Bundy: Bara för att det är tyst i media behöver det ju inte betyda att Timrå inte gör något, det kanske är så att våra nya sportchefer är duktiga på att hålla käften... ;-)

Sv: Silly season 08/09
Blizzard: Touché!

Sv: Silly season 08/09
FM: Brunäsarna verkar väldigt glada över att ha fått en som kan tackla, stå upp för laget o gå rakt på mål.
Deja Vú varning. Säger Mäkiaho. Finns också på You tube o vi hade höga förväntningar på honom.
Hur många såg honom tackla mer än 3 ggr räcker upp en hand?

Sv: Silly season 08/09
Hahl Bundy: *räcker upp handen* ......nej fan en av dom var träningsmatch, där han även fick med domarn. Räknas de (A) ?

Sv: Silly season 08/09
Såg att modo enligt af var ute efter Holmqvist nu när hans kontrakt går ut om 10dagar.

Sv: Silly season 08/09
Red-line: Dom arbetar nog hårt för att hitta nåt eller så sitter dom o pillar naveln o käkar russin.
Jag tror på det förstnämnda. Det är bäst så.

Sv: Silly season 08/09
Red-line:
Jag hoppas du har rätt tyvärr är nog faktum den att de är tysta för det har absolut inget att säga och de vill inte heller prata om de nya beslutet de ryktas om att styrelsen tagit pga av att de kommer att bli en ramaskri med tanke på att alla tror att en back skall inhandlas. ...
Det som är lite jobbigt är att man anser att de spelare som är på marknaden inte är så mycket att ha utan man vill ha en klasslirare men när sådana dyker upp då har vi inte råd... en liten svår ekvationen det där
undrar vad klasslirare i Stefan ögon är Tomas Skoogs, Dennis Persson häpp häpp /Stene

Sv: Silly season 08/09
SteneH: OM du har rätt så är det bedrövligt, minst sagt.

Sv: Silly season 08/09
SteneH:
Man kan väl inte skylla Stefan och Robban på de backarna du räknade upp, de var väl redan färdiga när våra sportchefer började (eller har jag fel)? I och för sig så har de väl inte riktigt hittat något bra själva...

Sv: Silly season 08/09
Tvåtallar: Rubriken är ju spännande när agenten säger så här: "- Jag har fått flera samtal från lag i tjeckiska ligan och andra europeiska ligor. Men framför allt från företrädare för andra ryska klubbar, säger Pavel Rosas agent Jiri Hamal."

FRAMFÖR ALLT från företrädare för andra ryska klubbar alltså. Inte mycket talar därmed för att han skulle lämna KHL.

Sv: Silly season 08/09
SteneH: Så du menar att man bluffar å det grövsta i det här då? Det där ryktet ger jag inte mycket för då det ju är allmänt känt att man är fler som har nåt att säga till om när det väl kommer till kritan den här säsongen. Tidigare så var det dock i stort sett bara Nubben och Thomas Johansson som låg bakom besluten.

Man har väl inte nödvändigtvis uttalat sig om att de är en klasspelare man söker? Vad jag har kunnat läsa mig till, och även hört, så är det rätt man, på rätt plats och till rätt pris som gäller. De killar man erbjöds är inte bättre än dem vi redan har utan snarare sämre och det är jag tämligen säker på tills nån motbevisar mig.

När det gäller Skogs så är han naturligtvis en grym missräkning, men det har ingenting att göra med vilken kompetens vår sportchef besitter för isåfall så skulle nästintill samtliga vara odugliga med tanke på att de flesta var ute efter just Skogs före säsongen. Persson värvades som ung och lovande, absolut ingenting annat.

Sv: Silly season 08/09
SteneH: Är det som du säger att styrelsen har tagit ett nytt beslut, som innebär att man inte tänker värva någon back så är det HELT ÅT HELVETE...
- Hoppas verkligen att du har fel!

Sv: Silly season 08/09
SteneH: Pröva att sätta lite punkter då och då. Var väldigt jobbigt att läsa detta. För övrigt så känns det som att detta är taget ur luften.

Sv: Silly season 08/09

Tamminen på SVT, det var inte igår man såg den gubben:))


Sv: Silly season 08/09
Per HApps: Vad gjorde han där?

Sv: Silly season 08/09
Hur länge ska Timrå vänta "snåla" med backförstärkning och en center Samulsson och Bogg är det man tror ska räcka i ett slutspel ha ha DÅRERI mer troligt med kvalserie då. Märkligt alla lag förstärker Brynäs Linköping Rögle Modo mfl men Timrå måste ha otroligt dåligt med kontakter med agenter spelare klubbar "linkan" inte ett skit har hänt sen robban o du tog över. Jo klubben börjar få allsvensk prägelse på sig mer och mer bra jobbat lär ju inte bli lättare att få spelare om man blir avhängd möjligen en ny skogg eller bogg då eller en ny 70kg bjässe ha ha. VAKNA BÖNDER !

Sv: Silly season 08/09

Modano: Jag vet inte hur det är med dig, men vi vann mot Frölunda borta med 2-0, vi vann hemma mot Södertälje med 2-0, samt förlorade "bara" med 2-0 borta mot Färjestad. Spelet har sett riktigt bra ut i egen zon på sistone, och offensiven har väl varit godkänd den också.

Så, jag förstår inte riktigt varför du klagar.


Sv: Silly season 08/09
Jensen_12: Aa, men vi behöver fortfarande få in 1 till 2 backar och helst en ny center för att vi ska kunna bli stabila höver hela banan och för att inte överbelasta vissa spelare, då menar jag Lander och Mange och i viss mån Samuelsson, det är inte normalt för killar i deras ålder att spela hockey på elitserienivå i deras ålder.

Nu vill vi se Niinimaa.......Och Konitola:)

Sv: Silly season 08/09

Cartman: Jag tycker den trupp vi har ser helt okej ut, faktiskt. Glöm nu inte att vi får tillbaks Pärssinen och Lehtonen till imorgon, och Styf är väl tillbaks om några veckor. Sedan så har vi ju Erik Andersson utlånad som vi väl har möjlighet att kalla tillbaks om det skulle bli kris.

Så låt säga att Lander, Pääjärvi och Erixon försvinner på landslagsuppgrag, då får vi tillbaks Styf, Pärssinen och Eriksson istället. Det går jämnt ut i antal backar/forwards, så jag tror inte att överbelastning ska vara något vi behöver oroa oss för.


Sv: Silly season 08/09
Jensen_12: vikken eriksson? eller menar du erik andersson..


Sv: Silly season 08/09

t_89: Ja, sedär. Jag kunde förmodligen inte bestämma mig hurvida jag skulle skriva Erik eller Andersson. ;)

Tack för att du rättade mig :)


Sv: Silly season 08/09
Ni som tjatar om en ny center, hur hade ni tänkta att centeruppställningen skulle se ut då? Ska Johan Andersson eller Bogg lira i fjärdelinan? Eller ska någon av dom sparkas? Ska Erik Andersson vara 5e center när han kommer tillbaka?


Vem har tagit över Jontes A?

Sv: Silly season 08/09
KniveN: hur hade timrå tänk, när dom värva 5 medelmåttor till centrar?

Sv: Silly season 08/09
KniveN: Oscar Sundh tog över Jontes A läste jag någonstans

Sv: Silly season 08/09
Modano: Grattis till det bästa ever...

Sv: Silly season 08/09
Cartman: "Aa, men vi behöver fortfarande få in 1 till 2 backar och helst en ny center"

Hur tänker du då, egentligen?

Sv: Silly season 08/09
Blizzard: Varför ställer du den frågan till mig, det är väl inte jag som har värvat?
Jag är fortfarande nyfiken på hur "tjatarna" vill ställa upp centrarna.

Sv: Silly season 08/09
Riktigt skönt att ha pärssinen tillbaka, en som kan röra runt i gryten, en av elitseriens fräckaste spelare, om inte den fräckaste..Han blir en joker ikväll, som alla andra kvällar

Sv: Silly season 08/09
ralus: Jag tror Magnus P. Svensson blir kvällens lirare, möjligen med konkurrens av Pärsinen, Wandell och Pyrret.

Sv: Silly season 08/09
John K: ja eller Backlund, eller Lehtonen, eller kanske Hynning? hehe

Sv: Silly season 08/09
John K: Mitt tips är klockrent nämligen: Patrik Sjöberg.

Sv: Silly season 08/09
Hahl Bundy: Ja, han kan bli matchavgörande tror jag. Kanske inte "Matchens lirare", som det väl är tal om? :P

Sv: Silly season 08/09
Jensen_12: Matchens tomte kanske passar bättre.

Sv: Silly season 08/09
Hahl Bundy: Ja, det skulle väl vara det, om något. Klart, han kan ju bli matchhjälte också genom att ge oss ett PP/en straff i ett kritiskt skede av matchen. :)

Sv: Silly season 08/09
Laken: Här kommer en till back som borde kunna ta en plats i dagen Timrå.

Mark Ardelan (CAN)

Både spelande och stor!

Sv: Silly season 08/09
RED DEVILS: En karriär med 24 mål på 200 matcher i AHL och enbart minus i +/- statistiken imponerar ju knappast. I år har han 8 poäng på 22 matcher i FM-Liiga...hua!

Sv: Silly season 08/09
ÄlskarTIK: Sundh hade inget A på bröstet idag iaf.

Sv: Silly season 08/09
KniveN: Ok, men vem hade det?

Sv: Silly season 08/09
John K: Undrar jag också, trodde att Pärssinen skulle ha det.

Sv: Silly season 08/09
KniveN: Mikko Lehtonen blir ny assisterande kapten!

Sv: Silly season 08/09
McCarton: Det är bra det, jag tror han är rätt man för det uppdraget.

« · 1089384 · »