dr-nix:
Hur tänker du då? Jag anser fortfarande att det var Timrå som gjorde en som som Hahl stor, han hade inte visat i närheten av det han gjorde i Timrådräkten under sin tid innan Timrå. Likadant känner jag för en spelare som Pyörälä. Timrå har trott och sett potential i många spelare som sedan blommat ut, och fått en skjuts, i just Timrå.
Samtidigt har man scoutat bra. En sån spelare som Kapanen med ett mycket bättre facit (om vi bortser från slutspel/kvalserie) tidigare säsonger får förtroendet att fortsätta vakta kassen i såväl slutspelet som kvalserien och där dominerar han (måhända före dina 2-3 år, men ändå).
Man väljer att avsluta sitt samarbete med en publikfavorit som Koskinen, detta trots att han gjorde sin bästa säsong på många år - poängmässigt - innan han drog.
Från hjärtat sticker jag ut hakan och påstår att Linkans jobb inför denna säsong ser bra mycket mer balanserat ut än under Kent Norbergs tid. Jag tycker mig se en baktanke i alla värvningar, jag tycker mig se en strategi. Detta år skall bli oerhört intressant att följa då jag för första gången på mycket länge tycker mig se en röd tråd genom hela försäsongsarbetet som andas positiva tongångar.
Jag är full av tillförsikt.
Anger-Corso-Pärssinen
Sonnenberg-Karlsson-Hynning
Starkov-Meunier-Svensson
Pääjärvi-Samuelsson-Axelsson/Lander
Caslava-Moe
Karlsson-Styf
Sonntag-Erixon
Skogs-Granath
Lindbäck (Åkerlund)
Intressant lag helt klart.
superfalle: Jag knåpade ihop kedjarna on the fly jag tänkte inte jättedjupt sådär.
Jag vet inte vart man ska placera Pääjärvi. Jag tycker att han ska placeras där Challe anser han får mest ut av honom och laget. Vart det är har jag ingen aning om.
Har vi haft en liknande silly tidigare? Maken till positiva tongångar har jag sällan skådat.
Rena julafton!