{8839}: Ja ha 5 barnen å 3 haben spel Hookky å fottboll. Själv ha en dömmen Hokky å fotballen 30 året.. 5-6 ggr uken.. Brannmannen 21 åre.. Skiftejobbet. Jobb dygne runt... Men man hinn mä allt... Mit kinderen.. Tom drikke Explorer..🤟😎🙏😅
Hassan: jag kan säga att isytor är ganska få runt i Sthlm om man jämför med ex övik, Sundsvall , det är en kamp att få till både tider och tid att hinna med.
Kapten Lindow: Konkurrensen om platserna på hockeygym med lag i superelit är otroligt hög. I och med att regelverket för riksintag samt urvalsprocessen utformning är som den är spelar moderförening ingen roll.
Med tanke på hur extremt litet upptagningsområdet faktiskt är så skulle jag tro att det ligger runt nån promille av det totala underlaget som finns att tillgå.
Så vänder man på det så är det sensationellt att vi ens har en spelare var 5e år med Timrå IK som moderklubb i juniorlagen.
Dvs som med ditt exempel med 03/04orna så är det mer sannolikt att dessa lyckats ta sig in med kontakter (vilket ofta är fallet, tyvärr) än på meriter rent statistiskt. Alternativet är ju att man annars gör något fundamentalt rätt i den egna organisationen.
Hassan: Jag har barnbarn som spelar hockey ärligt talat så förstår man inte att dom hinner med , det är nästan att en skall vara ledig elker jobba halvtid har man då en till som inte spelar då får man trolla . En eloge till alla föräldrar ni gör ett otroligt jobb !! ibland för för inget , dom blev aldrig proffas men dom hade iallafall kul den tiden dom tycket det var kul .
{8839}: Håller med delvis. Absolut för dyrt och kan vara en klassfråga. Däremot tror jag inte folkmängd avgör hockeylagens framgång, ens i ungdomsår. Då skulle ju t.ex. aldrig Timrå, modo, leksand, Rögle m.fl. kunna hävda sig. Samtidigt konstigt att inte uppsala, Stockholm osv är mycket bättre än vad de är.
Hassan: Hockeyn är en klass fråga beroende på föräldrarnas , jobb , inkomst , mm . .Timrå är för litet för att kunna få många lovade spelare i enbart sin kommun .det är inte endart att fara på träningar , föräldrarna skall ha tid att vara med , cuper , matcher hit å dit . Och allt detta på egen bekostnad. Hade man ett större upptagits område skulle det bli fler talanger , hocky gymnasiet är nog tillräckligt bra men egna produkter alltså Timrås kommuns egna vet inte % satsen , men den är låg . EGENTLIGEN borde Sundsvall vara bättre än Timrå .
Kapten Lindow: Det är väl snarare märkligt att barn byter till Timrå innan hockeygym, speciellt om man bor närmare en annan förening. I ett så litet distrikt som medelpad där det finns typ 5 föreningar så blir det ju inte något kvar i de andra lagen. Alltså färre matcher med bra konkurrens här hemma. De bästa från distriktet hamnar i timrå förr eller senare ändå.
Det timrå gör fel är att det lockar en 12-13 åring för mycket att byta till Timrå. Det gör ju också att konkurrensen och utslagningen bland timråungarna blir hårdare. De som är en liten bit efter lägger av och hockeyn och timrå tappar potentiellt bra junior och seniorspelare
{9037}: Tja beror väl kanske lite hur man ser på saken. Roligt att unga spelare kommer fram i organisationen! Men tråkigt att vi har så få EGNA produkter. Någonting måste vara fundamentalt fel när t.ex 03:orna var u-16 så var endast 3st med moderklubb Timrå IK. Av 04:orna som kom in på hockeygym i år så är endast 3st sprungna ur den egna organisationen. Den självklara frågan måste då vara vad gör man för fel i ungdomsåren?
Costanza: Bäst? MoDo? Har du glömt att det finns en högre liga än HA? Att påstå att Modo är bäst är som att påstå att Gustav Fridolin är statsminister.
Silly: Ni har också lyckats bra, absolut. Fast enligt dig har ju Timrå lyft upp max en junior/säsong. Du fick många likes på det på er sida. Synd bara att det var ungefär lika sant som att Trump hade alla rätt på högskoleprovet. Det är lätt att vara duktigare än andra om man själv får hitta på fakta om de andra.
EXPLORERSMÅLAND:Vad tycker du..alla som dricker öl på burk ikväll Swichar in panten , Tyvärr får inte du vara med för Explorer räknas inte , om du inte har en sponsor som betalar bilden .
Frebog: Dessa har Modo tagit upp sedan 13/14: (Har ej räknat de som har för få matcher)
Isak Wallin
Albin Carlsson Robert Hägg Jonathan Leman Jesper Lindgren Albin Runesson Jakob Stenqvist Sebastian Walfridsson Victor Berglund Tom Hedberg Mattias Norlinder Jesper Sellgren Hugo Styf William Wallinder
Emil Alba Cristopher Bengtsson Carl Grundström Edwin Hedberg Kristian Jakobsson Adrian Kempe Victor Olofsson Axel Ottosson William Nylander Manuel Ågren Victor Öhman Anton Karlström Oskar Stål Lyrenäs Tim Wahlgren Oscar Öhman Tobias Åhström Oskar Pettersson Lukas Wernblom Max Wahlgren Joel Wahlgren
Då har också nästan lika många lämnat efter J20 till andra klubbar, bl.a dessa: Dmytro Timashov Linus Sandin Rasmus Sandin Daniel Muzito Bagenda Josef Ingman .. och många fler
Och så va dä freda igen å dä rinn lätt i strupusligen ikväll 😂 365/366 Åre... Man skratt var gång man läs hä.. Va hänn ikväll 🤔 Ha dä blive personliga prat hä i GB:N?
Hank: Jag gjorde lite som Rosé-Ros, skriver medvetet lite fel så får man ett klick, ville bara testa. Skriver aldrig fel. Jag är legend här och styr hela verksamheten...
Costanza: Westerholm? Är han släkt med Wennerholm på Aftonbladet eller har du redan blivit salongsberusad på dragonen? Tips: Lägg dricks i baren, kommer oavkortat gå till nyförvärv i Löven
{9037}: Haha, även om vi har en förmåga att få fram en del bra och långvariga a-lagsspelare och några exeptionella spelare så är vi inte Sveriges bästa hockeygymnasium, vi behöver vara ödmjuka här. Frölunda har varit överlägsna på att få fram SHL och HA-spelare senaste åren, Brynäs och Djurgården har också varit bra de senaste åren. Bästa hockeygym i HA är vi en kandidat till, men är för dåligt insatt i HA-föreningarnas hockeygym för att kunna säga att det ÄR så.
Vi behöver ha åtminstone en juniormålvaktstränare, bättre träningsfaciliteter, fler juniortränare och instruktörer med fokus på individuell utveckling och någon med ett övergripande ansvar för ungdomsutvecklingen från pojkhockey till a-lag för att kunna vara med och tävla om att vara bäst i landet.
hockey_21: Det tror jag med. Känns som de är på samma nivå. Tydligen har Dahlroth tackat nej till Toronto för att Modo betalade bättre samt att han blev lovad att spela med Hugo Styf
Linkovich: Toby är kung. Kungar har guld och 100 miljoner på banken. Kunde ha varit värre, va? Nubben gav 5 chipsmiljoner till Kolan, det var inte så kung...
In å läs...ja gråt än utav glädje 🙏❤