Sputnik: Är Erik A klar för TIK. Om Nubben är intresserad av Matson så är en fördel att han och Erik spelat i samma lina. Båda är ju bra för en tredje lina i SHL och minst lika bra som M Sjögren.
Modano: Bojjan gjorde inte bort sig i den roll han hade då och nu. Att laget inte var byggt för SHL kan man väl inte skylla på Boys. Vilken brunkare skulle in i laget istället för Bojjan? Nä, han är enormt viktig för laget. Slitvarg, uppoffrande, tar en fight utan att blinka, aldrig ett enda jävla gnäll..Kulturbärare. m m ...Han kommer garanterat spela med Timrå i höst och det är han värd och kommer fylla sin roll fullt ut.
Jåkkinen: HA och vad höll Forwardbesättnigen då med dvärgar svaga på puck Boyce var en av de sämsta Forward då. Enligt dig tror man du är gud fader åt han haha
Olli Nomadinen : Blomqvist har ju kontrakt så ur den enkla aspekten går han före Madsen. Båda är defensiva centrar så jag har svårt att se plats för Madsen. Olofsson har också kontrakt men vart fan i ett SHL han ska in har jag svårt att se? Knappast någon som kan gnugga i 3e-4e kedjan och nån topp 2 center är han inte i dagsläget även om han och Lodin visade lite kemi. Bojjan får väl göra en Molinder och skola om sig till back 😉
Jåkkinen: och de större anledningarna du hänvisar mot, de som höll en allsvensk nivå, de är inte kvar i truppen eller hur? Men ändå ska vi behålla forwards som håller allsvensk nivå, nu när vi avancerar igen? Jag finner ingen logik.
SnabelElvis}: Hur gick det sist i SHL med han ?? Räcker inte till på den nivå kan inte vara kvar klipp navelsträngen NU. Ska man fortsätta vara en kompis förening eller vara proffsig klubb då MÅSTE de bli slut med dadda för såna spelare. För övrigt är Bojjan en trevlig bra människa 🕳💥👍
Nisse på Mon or: Du får väga in att det sannolikt kommer vara minst 15 forwards kontrakterade. Det gör det åtminstone lite lättare att få in Boyce, även om det inte är superenkelt då heller. Inte just nu, och vad vi tror oss veta just i detta nu.
Det är skiftarbetarhelg ikväll så de rinn väl lite lätt. Viktor Liljegren debuterar i blågult i nån pseudoturnering under 2022. Kom ihåg var ni läste det först 💪
Nisse på Mon or: Oliver Johansson, menar du antar jag? Den gossen är ju inte ens 18 år fyllda än. Han får nog ta och slutföra gymnasiet först innan det blir tal om utlåning.
Puckat: börjar blir trångt i 3e och 4e kedjorna. Reinhart, Lindholm ryker väl? Boyce (tänkt till ledarstaben?). Oskar Johansson och Jacob Olofsson för utlåning?
Puckat: nu har jag dålig koll på Liljegren, men min känsla är att Nubben ser honom som en poängspelare. Bredvid två hårt jobbande kompisar borde det funka!
Sputnik: Jag tror ju vi kan förvänta oss att Alvarez kommer helt klart få en roll i 1a eller 2a kedjan. Jag vill vara positiv men nån värvning kommer bli en riktigt "Guter" även denna säsong och Alvarez skulle kunna vara en sån kandidat. Förhoppningsvis gör han dock stor succé och blommar ut till en Tre Kronor spelare likt WorldCup Wedda gjorde.
OlliJanne: Jo man vet ju Nubbens arbetssätt och att han lyckats innan. Albin Lundin är väl ett praktexempel. Däremot hoppas man ju på Dahlén fortfarande. Spets, ledaregenskaper och klubbhjärta i ett paket. 🙏
Om man läser lite mellan raderna av det Svensson på Expressen skriver lite nu och då så låter det som att Timrå kommer släppa ”ett gäng” spelare inom kort.
Sputnik: Nevermind, blandade ihop med Apropå nånting tråden. Därför jag missade ni skrivit, men sen passar väl Sillytråden in mer angående rykten om spelare in. 😋
Andersson: Eliteprospectssidan är uppdaterad, men jag vet inte om det bara är för mig som 2020/2021 fortfarande kommer upp som default när man går in på TIK. Man får trycka på pilarna uppe i "Past Rosters"-menyn för att få upp kommande säsongs laguppställning.
Hassan: Nubbenvärvning, är ordet. Han verkar ha fått smak på de där gamla NCAA-svenskarna. Först Reinhardt, och nu Liljegren. Skillnaden är väl främst att Reinhardt kom direkt från collegehockeyn, och Liljegren har redan gjort tre säsonger i HA med ganska imponerande produktion ändå.
KHK tog in honom på tryout första säsongen där nere och det slutade med att han blev näst bästa målskytt på 17 strutar. Det är lite speciellt det där med collegelirare i och med att de gått en annan väg än de flesta andra. Samtidigt som Liljegren gjorde fyra år på college så stretade t.ex den jämnårige Hartmann på här hemma. Här och nu betraktar vi givetvis Hartmann som en spelare som ligger betydligt längre fram, men Liljegren har samtidigt legat i toppen av den interna poängligan i alla tre säsonger sedan han kom tillbaka. Detta i lag som definitivt inte haft samma frodiga anfallspel som vi haft.
Kollar man bara på i år (och fortsätter att jämföra med Hartmann) så gör Liljegren 27 poäng i ett Västervik där målskytte mest av allt var ett nödvändigt ont för att vinna matcher. VvIK snittade knappa 2,5 mål framåt i snitt över 52 matcher, men slutar ändå femma i tabellen. 2,5 mål framåt, 2,3 mål bakåt. Grovt imponerande att ta sig till en femteplats med de snålt tilltagna marginalerna. Samtidigt gör Hartmann 36 poäng i ett lag som gör 65 mål fler än Västervik, när han också är bofast i PP1 hela säsongen.
Anledningen till jämförelsen med Hartmann handlar inte om att pissa på Hartis på något sätt, utan mer om att försöka klura ut vad Liljegren kan tänkas bidra med. Han hade lirat här även om vi torskat finalen (enligt Expressen) och hade då förmodligen haft mer av en topproll, nu blir det sannolikt mer checking line. Rejäl hydda, och jag tror att han själv ser detta som en superchans att ta nästa steg. Precis som vi alla vet så har Västervik varit vidrigt jobbiga att möta den här säsongen och där har han varit en ledande spelare. Det vore förmätet att hoppas på någon större poängutdelning, men fan vet… han har som sagt spelat i en omgivning där ingenting kommit gratis och ser man till poängen så verkar trots allt instinkten finnas där.