DJ Hemp: Är rutinerad på forumet. Tycker ändå det är bra stämning mellan våra klubbar och supportrar. Ni kommer att vara i toppen och vi i botten denna säsong. Sen kan det nog bli roligare för MoDo.
DJ Hemp: Ja så är det. Jag tillhör ju som bekant också de som applåderade deras avancemang. Sen är de ju lite tragiska både som förening och alla de runtomkring. Allt kring det laget och den regionen andas lite töntig mossighet. Man känner ju det när man som Sundsvallsbo kommer till Övik eller om man träffar på Öviksbor härnere, på Ikea oftast. Hur de liksom lever i sin egna lilla bubbla. Det blir oftast så i såna små avfolkningsorter, mindervärdeskomplex och hävdelsebehov. De är lite efter när det kommer till i stort sett allt
Jag är allra minst en lövare. Bryr mig inte så mycket om maratontabellen även om vi troligen ligger rätt bra till i den. Du lyckades förresten inte länka till den förra gången. Vad är problemet?
Kommande säsong lär det visa sig hur bra Timrå respektive MoDo är. Tänker att det är ni som får lära er ett och annat efter år i skuggorna av gränden. Grattis än en gång till avancemanget!
DJ Hemp: Du låter som en förvirrad Lövare, hihihi! Kika på Maratontabellen är en bra start för ungdomar i Timrå. Lära sig om MoDos storhet. Sen går vi vidare och berättar om hur bra MoDo är på alla plan. Arenan är inte gjord av plywood. MoDo har en bra ekonomi.
Visst är det så. Men jag gillar det ändå. Har uppmuntrat lillebror i flera år. Dags att han tar klivet upp så att vi får chansen att läxa upp snorvalpen på allvar. Har ju redan kaxat upp sig så att det räcker och blir över.
SPOODI: ” inget lag kommer någonsin vara sämre än Timrå så det är lugnt”
Förstår att ni modoiter lever med den världsbilden, det har ni alltid gjort. Hösten för er blir som James Webb-teleskopet blev för NASA, saker och ting kommer bli mycket tydligare för er när vi väl kommer dit 🤠. Jag föreslår redan nu att vi döper om er till ”moso”.
DJ Hemp: Man vet att det är krystat när det mest konstruktiva man har att komma med är det där samt motargument som passerade bäst före-datum för åtminstone 15 år sedan
Sputnik: Ja jag var för vår del jävligt skeptisk till bernard hos oss redan när det bara var ett rykte. Fattade helt enkelt inte vad vi skulle med en back till som på HA-nivå hade en offensiv uppsida men med tveksam arbetsmoral hemåt. Rindell är naturligtvis ljusår bättre, en på alla plan premiumversion av bernard. Vi behöver en stabil defensiv klippa som har erfarenhet av nivån och kan sätta upp ett anfall. Ev poängproduktion är långt ner på prioriteringslistan
Costanza: Rosdahl blev väl dumpad av två SHL-klubbar under samma säsong ifjol? Sen tar du upp spelare som gjort 1-2 säsonger i Modo för 4-5 år sedan, det är ju i mångt och mycket riktiga SHL-lag som har förädlat dessa spelare över flera säsonger, alla blev inte stabila SHL-spelare när som gick från Modo till en högre liga.
”Modos” allsvenska spelare 😂. Nu har ni allsvenska spelare som ska spela i ligans sämsta lag och bära det laget, det är inte enskilda spelare som går till ett stabilt lag i SHL och kan gömma sig i mängden.
Gewe: MoDos allsvenska spelare Tambellini, Karlqvist, Johnsson, Rosdahl, Olofsson, Björklund, Sellgren, Norlinder, Berglund har gjort det bra. Sen har TIK rätt många B-lirare kvar från HA som klarar sig finfint. Din övertro är lite kul också...
Costanza: Övertron på era allsvenska spelare är imponerande. SHL är inte vad det var när ni åkte ur det är ett par nivåer upp sedan dess vilket ni lär märka det gjorde Hv, Oskars och även vi när vi gick upp.
Det kommer inte att hända. Vigneault skjuter över ribban. Timrå IK som lagmaskin kommer att mala ner MoDo som skit. Önskar er lycka till i alla andra matcher.
Känslan är att vi kommer att leka hem dessa fyra derbyn mot er. Timrå är ett så mycket bättre lag helt enkelt. MoDo i all ära, men ni kommer att bli krossade. Bernie är alldeles för tunn och lär sitta mot sargen som ett frimärke när vi möts. Tolv enkla poäng för Timrå. Vad tror du själv?
Ville gärna ha Bernie då det begav sig, men nu är han ett minne blott. Ska bara tryckas till jävligt hårt mot sargen då vi möts kommande säsong. Inte mer än så. Några lättköpta poäng mot Timrå lär det inte bli. Känner att vi kommer att greja matcherna med MoDo, så ni får leta efter poäng någon annanstans. I all välmening 😎
Olli Nomadinen : Bernie var grym i slutspelet. Riktig tvåvägsback då när det smällde som mest. Till och med Näsén körde en open ice. Kanske Filip Král från Toronto är på väg till er med tanke på ryktet.
Olli Nomadinen : Jag tror att det hade varit till Bernhardts bästa att ha kommit till Timrå som är en etablerad klubb med allt det innebär. Om Berra och Näsén hade det tufft i egen zon i HA, så kommer det smälla dieekt om de dräller på samma sätt i HA.
Jag tror absolut att Bernhardt kan producera en del poäng i Modo, men tror alltså att förutsättningarna att lyckas är ännu större i Timrå.
Men om nu Kapanen lyckas hitta den där tvåvägsbacken han pratar om, så tror jag det snarare är ett bättre drag då jag fortsatt är fundersam till Bernhardst spel i egen zon. Rindell får vara vår offensiva back som regerar i offensiv zon istället, sen signar vi förhoppningsvis Melander med som har offensiv potential.
Costanza: Jag är genuint nyfiken på vad bernard kan åstadkomma i SHL. Han var "vår" om inte ni hade gått upp. Min spontana känsla var och är att det var win win att ni gick upp. Men jag kan ju få äta upp det
Ni är alltjämt välkomna tillbaka. Jag är inte det minsta skakig. Har saknat din kaxighet sedan ni åkte ur den där gången. Är detta hockey handlar om. Synd bara att vi måste genomlida en hel tråkig sommar innan det är dags igen 😒
Gewe: Bra sagt m0d0 är som en rövplåga, men kommer att va kortvarig. "Going back to where you should be long". D.v.s, passa på och njut, det är snart över!😝
Sputnik: George är här igen och lugnar ner. Hör dunkadunka från Brännbollsyran från min lya. Vilken back vill ni ha in? Ni verkar inte ha nån fantasi...
Olli Nomadinen : Har hört lite smaskiga rykten att en riktigt bra back med NHL/AHL rutin är på väg in. Vågar inte gå ut med mer info än men hoppas det stämmer! Behövs verkligen.
*1921*: Haha, kliv ner från den där omotiverat höga piedestalen nu gubben. Om vi skulle ha ett dussin frekventa trådspammare som nappar på minsta grej i er bok, skulle vi kunna gå in och hävda exakt samma sak.
Skillnaden är väl att vi inte har lika stort behov att hävda oss :-)
*1921*: Vi har nog vänt ut och in på vårt redan. Det är den där sistabacken, som kan dröja, annars är det klart. Det är baksidan med ett stabilt, färdigt lagbygge redan på försommaren. Det blir lååååååååångt till september
{9908}: Blir det inte ett underbetyg till Timråfansens engagemang om det är så enkelt för oss fabriksluktande Döviks-imbeciller att stövla in och få ert forum att handla mer om oss än om er? 😉 Upp till kamp, timråiter! Gå samman och skriv så mycket om Timrås lagbygge att Modofansens inlägg omgående drunknar i flödet!
*1921*: ”Inte alla modoiter” Tills Hockeysnacks-ombudsmannen kommit igång med alla förtalsmål får du nog acceptera att ”Modoiter” i mitt tidigare svar avser flera personer som hejar på Mådå, och inte alla personer som hejar på Mådå.
{9908}: Vän av ordning vill nu ödmjukt belysa att Modoiter inte är något slags telepatiskt sammanlänkat myrkollektiv och att det inlägg du besvarar var det första jag någonsin skrivit här inne.
För att summera silly då så har vi värvat 3 etablerade: Harde, Heikkinen och Westfält, 2 breddare med potential: Levinsson och Lilja, och 4 talanger från lovande till stort löfte.