Red Bulls: Nej tyvärr inte, enbart hört transatlant troligtvis jänkare och att det är en tilltänkt 1:a center. Så jävligt lösa boliner.. Hoppas Nubben presenterar ngt i stil med Brian O'Neill i Lule, det hade smakat mumma
Håkkybåkky: Spännande med amerikan. Finns inget mer än så att gå på? Grand Rapids har ju två amerikaner, men båda har kontrakt över 27/28. Tänkte ifall det kan finnas någon koppling mot mäster Z.
En stilla undran. Varför körs det en negativ runda till om Forsell? Vi vet redan att han, Barkemo och Kivenmäki kommer att representera oss kommande sässe.
Om lagbygget hittills så tycker jag att det är en spännande backsida, oerfaren men spännande. Målvaktssidan oroar mig, dom är för ojämna. Yttrar är yttrar, får dom en duktig center så kan dom lyfta. Och då till det primära, där måste det in en toppcenter! En som leder laget och gör dom andra bättre! Då får det kosta!
BlackBay: ja Nubbs kanske tänker att de kanske utvecklas i ett sämre lag..där de får massor med speltid jämfört med vad det hade innan?.. Man tycker ändå att det fan får vara slut med såna 2a hands värvningar nu.
Minst tre poängspelare måste in ..och inte nån gammal avdankad Ty Rattie tack..
Modano: jo vi har en liten förmåga att suga upp andra lags rejects.... och hoppas på utveckling här trots att dom inte utvecklas på flera år i föregående klubb.
Andersson: Nubben och Lilla Emil söker spelare som andra lag inte vill ha kvar billigt piss knapp allsvensk nivå på dessa Lilja Levin Heike och samma jävla mönster fortsätter vill verkligen åter till senil ALLSVENSKAN NUBBS. Redan nu har Björklöven ett bättre lag än vårat slagpåse lag noll av 21 poäng sista 7 matcherna och just nu en ändå sämre trupp heja heja heja
Villervalla: Hade ju varit kul att få höra något skvaller snart. Det är ju helt tyst om allt. Har försökt vända på alla stenar man kan hitta, men ingen har hört nåt.
Talar det för att vi kan förvänta oss en BOMB? Eller talar det för att vi har svårt att locka till oss folk med en begränsad budget? Vill bara stilla mitt begär efter nyförvärv nu ... haha :D
Jåkkinen: Frågan är vilka man vill ha upp. Löven kommer bidra till mer drag runt matcherna och det finns en rivalitet sedan gammalt som kan väckas till liv. Eller vill man ha Bik, de är ju en skaplig räddningsplanka nästa år för oss, men samtidigt så är det tråkigt att vara då rädd inför nästa säsong så vi ska tänka att vi behöver Bik för att hålla oss kvar.
Går löven upp så kommer man va spyless efter ett par omgångar när löven hybrisen tar fart. Deras supportrar har en tendens att tro dom är världsmästare fortfarande pga guldet 87. Dryga och malliga och svåra att gilla.
Löven lär ju dock ge oss mer publik de matcher de kommer hit.
Smörgåsen : Näst intill omöjligt att göra en rimlig bedömning om man inte får betalt för tiden man behöver lägga ner. Man måste i så fall nöta minst 30-40 matcher där man bildar uppfattningen i vilka sammanhang han bidrar/gör det sämre. Poäng i sig säger ingenting. Krigar man in mål eller är man hjärnan bakom ett mål, vad gör motståndaren, bjuds det på ytor lr skapar han ytor, vilket tempo var det, vad tilläts i förstörande spel osv.
Det är här man skulle behöva verktygen alla klubbar och vissa journalister har. Skriva in namnet och få alla byten på video på just den spelaren. Dom får betalt för det dom gör och förkortar arbetet med 97% på samma gång.
Här har vi inte en chans, sen kan vissa tro mer eller mindre på värvningen. Det stannar ändå vid en ytterst tydlig hobbyscouting. Så man får helt enkelt tro på att alla positiva sidor hos Kivenmäki går att applicera på SHL.
Ska bli intressant att se Kivenmäki nästkommande säsong. Reflekterade lite över kvaliteten i finska ligan, en sån som Vilmos Gallo har lika många poäng som Kivenmäki i slutspelet till exempel. På två färre spelade matcher dessutom.
Sjukt svårt att veta kvaliteten över ligan känner jag.
En sak som slog mig idag, säkert diskuterats här tidigare, men tänker på en eventuell roll för Boyce i föreningen. Kan det vara så att han tar Nordgrens plats i sportrådet? Blir nån typ av scout eller nåt åt det hållet?
Lär vara svårt att hitta en bättre kille som står upp för varumärket Timrå IK än bojjan.
Eller kanske på marknadsidan? Tycker den känns rätt trött i dagsläget.
Jag skulle har svårt att tacka nej till sponsring om Boyce kom med en bullpåse och snackade lite hockey.
Tom Topp: då hoppas jag Timrå gör något i stil med. Få ditt årskort levererad med en signerad matchtröja av vårt senaste nyförvärv gäller dom som köper kortet fram till sista maj.
Ge oss (Modano) en 2 meters, 100 pannors kanadick istället!!!