Detta med att satsa på juniorer. De drar ju tydligen på löpande band. Vore inte punkt 1. att ha en samarbetsklubb redo i div.1 eller HA innan man tänken tanken att satsa på juniorer som i alla fall sticker? 2. Som tidigare nämnts. Varför har man 16 forwards om man vill satsa på juniorer? Jag vet, breddsatsningen på hyfsat långa kontrakt som gick åt helvete.
Gorkyman: Det här är en sak som jag har sett att flera har pratat om här inne. Zätas kontakter i Detroit.
Det är såklart jättebra att de finns men jag förstår inte helt hur det ska hjälpa honom att få hit spelare som inte tillhör Detroit längre när säsongen är slut. Har svårt att se att Detroit skulle pusha för att en spelare ska gå till ett visst lag när han inte har kontrakt hos dem längre.
Det Zätas kontakter skulle kunna ge däremot är att en sån som Genborg kan få stanna längre i Timrå om Zäta lyckas övertyga Detroit om att det är det bästa för hans utveckling. Alternativt skulle en god relation med Detroit kunna innebära att vi skulle kunna få låna spelare som de har under kontrakt och som de tycker behöver mer erfarenhet och utveckling innan de är redo att ta steget upp till NHL.
Men att spelare vars kontrakt med Detroit går ut, skulle gå till Timrå för att Zäta har kontakter där ser jag tyvärr som lite långsökt.
Är jag helt ute och cyklar här? I så fall får ni gärna förklara det för mig.
Smörgåsen : Jag undrar om någon som Riley Tufte och Trey Fix-Wolansky kommer få nytt kontrakt på andra sidan pölen nästa år. Producerar i AHL men är inte bra nog för top-6 minuter i NHL, spelarprofiler som inte funkar i bottom-6.
Kanske skulle kunna vara öppna för ett Europa-äventyr och försöka ta Tomaseks väg till NHL.
Gathlopp: Jag utesluter inte Rattie och blir inte så besviken om det blir han heller. Men självklart vill jag ha något bättre. Rattie lär kunna bomba in ett antal mål i PP och ersätta Dahlen till viss del på det sättet iaf.
Zäta75: Min gissning är fortfarande Rattie. Kan inte se att sportrådet skulle anstränga sig mer än så. Det blir enklast och tryggast för alla. Så kan alla gå på sommarledigt sen.
Sakic: Ja en 3:e forward kommer ju att komma in och jag räknar med att han är riktigt bra. Vi behöver spelare som kan göra mål det är fakta. Vi har pengar från Dahlen så det blir mest troligt en spelare från den högsta hyllan.
Zäta75: > Men att ersätta Dahlen och EP med Kivenmäki och McLaughlin känns ju på förhand som ett riktigt vågspel.
Fast det är ju på riktigt bara pessimister eller Nubbenkritiker som påstår det? Dahlén och EP ska ersättas med Kivenmäki, McLaughlin och en till spelare.
Det kan självklart bli miss på det hela ifall sista spelaren är en till Forsell (eller ja, inte från översta hyllan), och då är kritiken berättigad. Men av alla intervjuer jag läst så letar man på den högsta hyllan.
Zäta75: Han skulle ev ersätta Dahlén med 1-2 st + EP = 3 i mitt huvud. Av att döma om Dylan & Kniven så är jag HELT säker på att det kommer en tredje som är BRA. Tänk nu gubbar! Sluta muttra allihopa…
Maktankan: Jag tror på Gath och att vi kan få ihop ett lag som kämpar och spelar för varandra! Det är mycket värt och vi kan då slå lag som har storstjärnor men inte spelar som ett lag. Är försiktigt optimistisk. Vill bara få in en bra sniper så.
Återgång till den gamla Timråstilen att spela som är vårt DNA är vad jag tror och hoppas på.
En vass sniper på detta och jag känner mig åter försiktigt optimistisk. Om jag saknar något är det en tydlig förstaback, att ersätta #54 är självklart helt omöjligt.
Det finns f ö stunder när denna sida är så nattsvart att jag tänker: va fan, vi kunde varit supportrar av Södertälje, Västerås, AIK eller för den delen Modo. Vi finns i finrummet, vi är med, vi var med och krigade om topp 6 så sent som för fyra månader sedan!
Utöver presentationer av Barkemo och Kivenmäki till veckan (?) så lär det nog kunna dröja innan nästa, om man nu inte går för Gardiner då (Rattie skulle förvåna). Jag tippar på att man sneglar åt Nordamerika. Det är dags för Zäta nu och i Grand Rapids finns den här:
Välkommen till Timrå IK Lucas Forsell! Ingen värvning jag hoppar jämfota och firar direkt. Men det finns potential i grabben. Med Gath som tränare kan han nog få ett lyft för vi hoppas. Vi behöver ingen fler Lilja som någon skrev.
Smörgåsen : Mest troligt är det väl att vi tar in en back under säsongen om det blir skada på en back eller om vi märker att det inte fungerar bra. Även om det finns pengar tror jag att man avvaktar med en back och startar med de 8 som du listade.
Däremot önskar jag att man lastar in rejält med pengar på den forward målskytt/sniper som skall in. Det blir ett mycket viktigt namn för oss är spänd på vem det blir.
JanneH: Ja det vore önskvärt att de 1-2 spelare som skall in är transatlant och/eller finne. Tror vi skulle må bra av att ha två transatlanter så McLaughlin då känner sig mer hemma och en finne behövs alltid i Timrå :)
Välkommen Forsell! Intressant värvning, men i det här lagbygget känns han som en karbonkopia av dom forwardsvärvningar man gjorde inför förra säsongen. En spelare som haft en lite undanskymd roll och som ska växa och producera i ny miljö och i en offensivare roll. Track recordet tyder på att det i s f är en välscoutad, smart och väl dold oslipad diamant vi värvat. 26 poäng på 192 SHL-matcher. Välkommen i klubben, du kommer inte att känna dig ensam bland spelare som nu ska blomma ut och göra det dom tidigare aldrig gjort i sina karriärer!
Ska bli så sjukt spännande att se vilket det sista forwardsnamnet blir. Finns det en master-plan, och är Gath en så överjävulsk demontränare att det här truppbygget kommer att flyga nästa säsong, så...kommer det att få 2002/03 att framstå som en halvträff.
jk: Men att ersätta Dahlen och EP med Kivenmäki och McLaughlin känns ju på förhand som ett riktigt vågspel.
Ja det är ju solklart att en målgörare kommer att komma in förutom dessa. Kanske även en förstaback om pengar finns, men det är jag tveksam till att vi ser nu.
Niikeliito: Ja det där är min bild också nu innan säsongen är igång. Att en 3:e vinge ska gå in och bli vår 1:a center, på pappret en helt orimlig förväntan på honom.
Tom Topp: Jag tänker inte såga någon jämns fotknölarna, innan vederbörande verkligen fått chansen att visa upp sig, vad denne går för. Medlemmarna i vårt sportråd besitter så ofantligt mycket mer kunskap inom ämnet ishockey än vad jag gör. Jag litar på dem och deras samlade kunskap.
Jag tycker att förutsättningarna inför nästa säsong påminner mycket om säsongen efter att Zäta åkte över pölen. En ny tränare som är relativt oprövad på den här nivån. Vår stora stjärna har gått förlorad till utlandet. Hur skall det gå? Vad finns kvar? Alla olyckskorpar kraxade om att inget finns kvar. Jumboplatsen är given. Vi åker ut.
Det som sedan hände, var ju helt fantastiskt. En ny tränare, ett nytt fräscht spelsystem, ett nytt mindset. Spelare som ingen knappt hört talas om fick dra på sig trekronor-tröjan. Lill-Kenta var helt rätt, där och då. Jag ber till hockeygudarna att ”Stor-Gathen” är det nu. Är han det, då kan vi se fram emot en överraskande, omtumlande och trevlig säsong. Jag är försiktigt positiv.
Tycker mig börjar se en röd tråd i detta. Från Jokinen till Gath och nyförvärven som nu presenteras. Det verkar som att planen är att vi ska börja spela Timrå-hockey igen!!! Fy fan vad jag hoppas det!
Smörgåsen : Snark, snart kommer väl Weissbach också, sen är väl truppen typ full? Måste få in nån jäkel som kan göra dom där målen för 70% av truppen som finns vet inte hur man gör det.
JanneH: Haha, ja kan hålla med men stora skickliga spelare verkar vara svåra att hitta som sitter på utgående kontrakt :D. Fått bråka så otroligt mycket med ChatGPT om att vissa förslag på nyförvärv har kontrakt nästa säsong samt flera år framåt :s...
Bailey hade dock varit intressant 193cm och 97kg rightare som stor tung spelare. Kanske något för Genborg att lära sig lite av inför AHL/NHL-äventyret. Även Beckman var ändå en hyfsad pjäs på 188cm och 87kg leftare dock.
Ang McLaughlin: ”Han har spelat i en 2/3 lina hela säsongen. Bra på grillerna och transportera puck. Resten av spelet är rätt begränsat. Tar avslut på fel ställen och är inte heller den som sätter upp sina kamrater i fina lägen. Om detta är en tilltänkt första C blir det tufft tyvärr.” Fick den beskrivningen av McLaughlin från en lakerssupporter.
SKRIDSKOSKENAN: kan nog finnas en del sanning i det. Som jag har skrivit förut så får vi vara glad att Tommy tog jobbet, men han var ett hack i skivan!
till nåt helt annat så fick jag höra lite skvaller igår..
en jag känner hade träffat en spelare som nu lämnat timrå o denne var INTE nöjd med tommy. spelaren hade t ex hamnat på läktaren några matcher o ställt frågan vad som krävs för att få spela, o mötts av inget svar. tommy bara tittade på honom. spelaren ansåg också att de varit energilöst stora delar av säsongen.
nu ska man ta sånt här med en nypa salt men med tanke på det många av oss såg förra säsongen o speciellt hur laget uppträdde på slutet låter det ju inte helt världsfrånvänt?
Gathlopp: jag var visst inne på begynnelsen 2025 o kika där han flera matcher i rad centrade en förstakedja med t ex m sylvegård så visst fel år. men även förra säsongen har han 3 starter i första men en absolut majoritet i 2:a. ser att han även centrade en kedja med rosén o manuel ågren flera matcher i följd 2025 som var uppsatt som 3:e/4:e. kanske inte en 3:e lina i alla andra lag? så återigen är din teori om att han är en 2:a/3:e i alla andra lag helt enkelt din teori o ingen sanning. du vet att lindberg hugg aagard inte är uppsatt som 1:a kedja alla matcher va?
"Kul att du ska visa hur mkt supporter du är och kastar ur dig massa påhitt för att backa upp det." fortfarande väldigt konfrontativ o provocerad i detta ämne. har dylan gjort dig något? eller blir du bara så i din iver att få ut negativitet över allting?
du hänvisar också till en kommentar som säkert är skriven av ett växjöfan. supporters brukar ju ofta ha så gott o säga om spelare som lämnar!
men om du nu i din provokation över detta ämne ska återkomma o bemöta tidigare sakfel varför besvarar du inte de om din "sanning" att spelare som lämnar växjö alltid ratas av växjö? glenn gustafsson, stjernborg, granberg, blichfeld osv?
kaofl: Nästa gång du leker med ChatGPT kan du väl be honom att ta bort alla dvärgar med handväska från listan. Griffith är ju för tusan bara 175 cm 😉
Julius Nättinen känns mest intressant på den listan.
Jag skulle vilja att vi fyller de två kvarvarande platserna med en back och en winge (en målskytt) och jag vill att de ska vara en till finne och en till transatlant. Trivs man så spelar man bättre och har en spelare lite sällskap av en landsman så trivs han förhoppningsvis bättre.
Montén Python: Men att ersätta Dahlen och EP med Kivenmäki och McLaughlin känns ju på förhand som ett riktigt vågspel.
Har väl varit ganska tydligt från start att man tänkt ersätta Dalle med två spelare. Lägg därtill EP så får man ju jämföra tappet av dem med ankomsten av Kivenmäki, McLaughlin och en till. Annars blir det inte seriöst tycker jag.
Sen får man tycka vad man vill om namnen som kommer in. McLaughlin är ju uppenbart EP:s ersättare medans man vill plocka ihop Dahléns alla miljoner poäng med assistmaskinen Kivenmäki och sedan (förhoppningvis) nån som gör mål.
En sak som jag tycker är väldigt intressant är hur det har haglat in kritik mot EP under säsongen men nu när han ska ersättas behövs helt plötsligt McDavid för att kunna ersätta han
För det har ju snackats om att hans lön var betald av riktade sponsorpengar.
Är det nån härinne som faktiskt vet hur det verkligen har varit?