Nu skulle det spanas om Timrå kunde följa upp Brynäs matchen med en 3p till.
Då går det inte att starta match helvetet!
Förbannade jäkla C-More! Mitt i lågkonjunkturen får dom inte till det med sin produkt och jag har tvingat tillbaka mitt brinnande intresse helt i jävla onödan!
Förbannelse jävla dynga!
Arga lappen insmetat på info att semår!
Men kul med en hemma match där det fick bli glans!
Jävligt kul att alvarez näta hatten och även hade ass! När får man se den produktionen från honom igen?
Jävligt kul att Dahlén gjorde 2!
Svintrevligt med Rindell!
Fantastiskt med 100% i PP!
Vaffan hände!
Jaja! Nya tag på tisdag! Då jobbar jag när matchen sänds!
Ska maila Cmore inför och påminna dem om att för 550 i månaden vill jag kunna se matchen!
Båda huvudmatcherna var paj idag.
De övriga funkade att se i efterhand.
Highlightsen funkade iaf…
Kull med framgång!
Instämmer med tidigare talare som ville justera målsättningen, om Timrå missar topp tre måste någon AVGÅ!
Minns det också. Gullponkarna Patrik och Peter från Skellefteå/Umeå. Var på plats i denna mardröm. Men ”Pekkas” uppladdning var inte heller den bästa. Löven spelade senare SM-final medan vi åkte ur. Vissa på skolan (i Sundsvall) hade gulgröna halsdukar. Så jävla trist.
Antar att du menar att motsvara favoritskapet. För att bära det gör vi ju definitivt i nuläget. Till skillnad från tidigare år, då vi knappast var favoriter i matcher mot HV.
Andersson: Jag tänkte på de för ett tag sen med så kollade upp det, reglerna säger att man ej får ha en seniorsäsong i en högstaliga för att vara kvalificerad
Tom Topp: Nyss sett klart matchen efter en heldag med innebandy i Husum. Risk för upprepningar nu då jag inte läst ikapp. Rindell känns som en hybrid mellan Kokko och Koskinen, kan bli bra. Gillar rörliga backar. Lander vill man man ha med sig när det blåser snålt. Dahlén, jag vad ska man säga, finns inte många som han nuförtiden. Märkte att Lytet öppnade höften han också i nått byte. Näe, hörrini, det här känns faan bra inför avslutningen. Alla som kan, nu djävlar ökar vi, det här kan bli bra
DJ Hemp: Nubben såg man ju alltid ensam längs ner vid ståplats eller utanför arenan pratandes i telefon. Vilket av alternativen berodde på ställningen i matchen såklart. För egen del så är det Kapanen, Fredrik och Tommy som varit "tjenis" med en annan som bara är där på match eller käka lunch. Fredde riktigt trevlig måste jag säga. Elias Pettersson var annorlunda än övriga spelare då han alltid sade hej först när man träffade på honom på arenan. Han önskar jag ett extra gott i karriären även om han inte behöver det. Dahlén ganska lik där också. Nubben införde ju "förbud" mot huvudbonader i restaurangen och jag glömmer aldrig när 3-4 spelare från J20 gled in med kepsar och Nubben stod bakom dem och harklade lite så var kepsarna av direkt i ett nafs.
Hade önskat att man kunde teleportera sig till Isstadion tillfälligt bara för att uppleva några matchkvällar igen. Minns att ”Nubben” brukade smyga omkring i kulisserna utan att riktigt se matcherna. Men det kanske Kapanen gör?
Låter bra med härlig harmoni i laget. För en tid sedan spekulerades det hejvilt härinne om eventuell disharmoni, men så blir det väl när laget har en sämre period.
Andersson: Jag vet att det är hans första säsong i SHL.
Kriterier för att kunna utses till Årets rookie: – Spelare kan delta i tävlingen fram till det att spelaren högst fyller 25 år det år säsongen startar. – Spelare ska när säsongen startar ej ha spelat mer än 30 matcher i någon professionell högstaligas grundserie. – Spelare kan bara utses till Årets Rookie en gång.
DJ Hemp: Kapanen är ödmjuk som få och många matcher har jag sett han stå och heja på folk som springer upp i trappen och på väg förbi kioskerna till sina platser. I torsdags på lunchen käkade hela laget på arenan innan de skulle till Gävle och Didde mfl tog sig tid o surra med pratglada matgäster. Verkar vara härlig harmoni i laget.
Nej, Ante förtjänar naturligtvis en eloge för den insatsen. Förresten, vad hade du för ärende i Kattlådan tidigare idag? Kan inte låta bli att undra över saker. Sån är jag.
Kapanen gjorde för övrigt ett riktigt bra intryck under intervjun idag. Har åldrats med värdighet och kändes allmänt förtroendeingivande med pondus samt bra ordval, trots att svenska inte är hans förstaspråk. Uttalade sig vettigt angående Halloran också, även om jag inte riktigt minns allt. Vill inte jinxa alltför mycket i rådande segerrus, men känslan är att Kimmo nu har inlett en andra lyckosam karriär i Timrå. Hoppas att man kan skriva något liknande fler gånger framöver. Han är kanske den mest stabila keeper vi haft bland alla dessa favoriter, där även sådana som Bosse Ahl och JJ ingår i skaran. ”Pekka” Lindmark icke att förglömma, men 0-10 mot Löven i november 1981 var allt annat än stabilt. Hade aldrig hänt med Kapanen mellan stolparna 😵
Tom Topp: GE dem inga spelvändningar. Liksom de är nästan lika bleka som Malmö när det kommer till att bygga sitt egna spel och ta sig förbi när det står 5 motståndare välorganiserade. Men uppenbarligen så är det så svårt
Intressant att det bara är två lag som släppt in färre mål än vi. ”Omöjliga” SAIK och Växjö. Måste ha en grym defensiv för allt kan väl inte bara handla om JJ? Ändå dras vi med dessa långtidsskador på backsidan. Rätt imponerande faktiskt. Tänker att jag höjer en skål för det 🥂
Känns ju fel som sargad Timråit men skall vi titta uppåt i tabellen istället för ångest neråt? 😁
Frölunda har 4 poäng tillgodo men 1 match mer spelad och sämre målskillnad och långtidsskada på Friberg etc.
Vi verkar ha tuggat igång nu med alla friska(bara Svensson som saknas). Sen skall Palola in som spets och Forsmark breddar upp backsidan. Topp 4 kanske inte är en allt för orealistisk tanke ändå..
Tom Topp: Frölunda i dagsläget är ju riktigt usla. Deras pp är det sämsta jag sett i Shl, tror jag. Nu har de dessutom ett gäng bortamatcher framöver. Vi kommer att passera dem inom en relativ snar framtid. The only way is up!
Oskars är i alla fall inne i en grym streak. Med undantag för matcherna mot oss. Vi har ju 9 av 9 poäng mot dem och 12-2 i mål. Så hoppas att vi ställs mot dem senare för då är de ett minne blott. Utan Juel till hösten dessutom. Sedan har de bara sina kärnkraftverk att skryta med.
cloon: Har absolut ingen ångest för kval, men tråkigt är det att Växjö inte kan göra sitt jobb så vi får ett gap till topp 6 platserna, jag gick in med säsongen att jag var nöjd med om vi höll oss kvar och slutade på ingemansland, slutspel var en bonus, jag tror inget lag kommer vilja möta Timrå i ett eventuellt play-in/slutspel iallafall, högstanivån i laget är helt sjuk, men lägstanivån kan ju va riktigt kass också, upp och ner men ett lag har alltid svackor så är det bara! ;)
Tikarn97: njut av möjligheten att sikta uppåt istället för ha ångest för ett kval som inte finns!! Vi har legat på övre halvan länge så nu går vi för topp fyra !
Firar här också men utan sällskap av dina ständiga följeslagare 😀 Hemmabaren är inhyst i kylskåpet, då jag föredrar kylda drycker ❄️ Främst firas dagens kassaskåpssäkra trepoängare. Har i alla fall lite gemensamt med Linköping. Vi kämpade sida mot sida om SHL-platserna kring 1999-2000 och har ett SM-silver som bäst 🥈
Höll mig undan forumet…
Bankade igång paddan när jag kom i säng!
Nu skulle det spanas om Timrå kunde följa upp Brynäs matchen med en 3p till.
Då går det inte att starta match helvetet!
Förbannade jäkla C-More!
Mitt i lågkonjunkturen får dom inte till det med sin produkt och jag har tvingat tillbaka mitt brinnande intresse helt i jävla onödan!
Förbannelse jävla dynga!
Arga lappen insmetat på info att semår!
Men kul med en hemma match där det fick bli glans!
Jävligt kul att alvarez näta hatten och även hade ass!
När får man se den produktionen från honom igen?
Jävligt kul att Dahlén gjorde 2!
Svintrevligt med Rindell!
Fantastiskt med 100% i PP!
Vaffan hände!
Jaja! Nya tag på tisdag!
Då jobbar jag när matchen sänds!
Ska maila Cmore inför och påminna dem om att för 550 i månaden vill jag kunna se matchen!
Båda huvudmatcherna var paj idag.
De övriga funkade att se i efterhand.
Highlightsen funkade iaf…
Kull med framgång!
Instämmer med tidigare talare som ville justera målsättningen, om Timrå missar topp tre måste någon AVGÅ!
Haha
Nattinatti!