Olli Nomadinen : Man var ändå lite osäker på var man hade HV71 inför säsongen men ärligt talat känns dom inte ett dugg bättre än ifjol, om något känns dom sämre offensivt? Det är alltid positivt när en rik konkurrent harvar i botten.
Olli Nomadinen : Jag tror det är dags att Nubben pensionerar västen nu. Medans man ännu minns han som en respekterad sportchef. Risken är rätt överhängande att Nubben ryker innan hans kontrakt går ut om det fortsätter så här i allafall.
Nån kompisroll i Timrå vill jag i all välmening inte ha om han nu skulle få gå från HV, speciellt inte att han och Kapanen skall ha nån delad ledarroll eller samarbete kring sportchefsrollen..
Sputnik: Ja det kände man ju direkt när Montén presenterades i HV att hur fan tänkte Nubben nu. Sedan när det gäller värvningar...... alltså det går inte att vara imponerad av honom. Han har kört avsågat hagelgevärstrategin, klart som fan att han träffade med några förra säsongen. Men hade han inte blivit överkörd i tränarfrågan (igen) från högre ort hade HV kvalat
Tom Topp: Han fick t.o.m tre medaljer med småkronorna Montén. Fick brons även 2022. Rätt ska va rätt men tycker ändå han missade nåt år där då vi hade riktigt bra lag.
Lomond: I HV's fall så är det väl kombinationen Montén/Nubben som kraftigt placerar laget i hot om kval/nedflyttning. Visst, man gör mål i PP, men spelet i övrigt liknar ju ingenting??
Sputnik: Det blir dock intressant att se tabellen efter 15-20 omgångar när den satt sig lite mer. Nykomlingar brukar ju ha en tendens av att kunna leva lite på ruset innan övriga lag börjat hitta in mer i grejerna.
Tom Topp: Silver som bäst, han hade dessutom rätt fina årgångar att mönstra på isen. Dock lika passiv i båset som man minns han i Timrå. Tomas "Stimorol" Monten.
{297}: Men snälla nån. Sluta lyssna på Wikegård och kolla vad han gör med åkriktning och överkroppen efter att han missade pucken. Extremt typisk tacklingsrörelse.
Olli Nomadinen : Säga vad man vill om Modo. Men vinsterna mot LHC och HV(som det ser ut) har varit med riktigt undermåliga målisar och motstånd. Myrenberg var riktigt urkass av det man såg i matchen mot LHC.
LHC, Oskars och Kanske HV kan kanske bli Modos räddningsplank denna säsong. Det är ju dessa matcher Modo kommer behöva vinna och just nu ser de ut att ta vara på bottenkonkurrenternas misstag.
{297}: Jag tror Modo orkar ikväll men herrejävlar vad usla HV är 😂 Eftersom Nubben aldrig sparkar tränare tippar jag att han själv sitter löst. Helt ärligt bör ju tålamodet snart ta slut med honom därnere
bar mofftak: Men han tacklar ju honom inte på hakspetsen, det är ingen tackling överhuvudtaget? Modospelaren åker ju dubbelvikt och dom kör ihop. Helt obegripligt.
{297}: Jag förstår att man tycker det är en vek utvisning eftersom det inte är någon kraft och lätt att undvika. Men det är också jävligt lätt att undvika att tackla någon på hakspetsen.
Om han fått utgå med hjärnskakning hade ingen tyckt det varit en konstig 5:a.
Lomond: Tikka gör ju inte en ansats att ens tackla och Dickinson åker vikt i 90 grader när han kör in i honom. Ett helt otroligt matchstraff. Sen att Dickinson ligger kvar och tar sig för ansiktet när han knappt fick en touch, så bedrövligt att se.
cloon: Herregud vilken dunderfilmning av Dickinson. Trist att se. Tikka får 5+game för att Dickinson åkte in i axeln på honom. Måste vara det lättaste matchstraffet på år och dag.
Montén Python: Lilja har skjutit totalt 8 (åtta) skott på mål. På 26 matcher. Dvs, nästan ett skott på mål var tredje match. Att han fortfarande är kvar är pinsamt. Det där treårskontraktet måste avslutas igår.
Edit: Bara en assist, så Pääjärvi är fortfarande bäst.