1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 599359 inlägg · 6212 ämnen

Vad händer??


Sv: Vad händer??
DJ Hemp: Men hallå! byta med frölunda? det är väl bara att byta lag darrå.
Två smguld ja men det är historia nu man kan inte leva på gamla meriter
nu är nu och då var då.sm-silver delar man ut det?

Sv: Vad händer??
betraktaren:

Jag håller med om att sportledningen varit naiva i sitt lagbygge. Det var de flesta på HS överens om inför säsongen. Därmed är det knappast någon överraskning att vi ligger där vi ligger. Skadorna hade jag faktiskt kallt räknat med. Med tanke på förutsättningarna vill jag därmed inte klaga alltför mycket på Challe och grabbarna så här långt.

Även jag tar för givet att styrelsen vet vad de snackar om. För Timrå IK:s styrelse har jag ett betydligt större förtroende än för t ex GIF Sundsvalls dito...

Sv: Vad händer??
Frella:

Visst, denna säsong blir det väl till att försöka rädda kontraktet i första hand. Men det kände vi väl på oss redan inför säsongsstarten? Och självklart, misslyckas vi så är det bara att lägga ner arenaplanerna för en tid.

Timrå IK är ett lag att älska i nöd och lust. Nu kanske lustens år har passerat och nöden står för dörren. Jag är mentalt förberedd på alla scenarion. Kvalserien? Ja, för fan!

Sv: Vad händer??
DJ Hemp: Hur mycket är en omsättningshöjning värd om ökningen i stort bara består av ökade kostnader för amorteringar och räntor? Förhållandet mellan omsättningen och hur mycket som läggs på spelatruppen är minst lika intressant. Observera dock att jag inte tar ställning i arenafrågar, det är en alldels för stor fråga för att försöka sammanfatta i ett kort inlägg. Jag betraktar bara dagens skeende och tycker att man även borde se på de problem som föreligger idag! Då är det ett faktum att vi saknar minst en center och en back för att kunna vara ett stabilt slutspelslag.

När det gäller arenafrågan tar jag för givet att styrelsen för ett nyktert (och tidsaktuellt) resonemang om effekter och konsekvenser och inte enbart stirrar sig blinda på rysslands-hot, europa-hot och tidigare arenabyggens framgångssagor.

Sv: Vad händer??
DJ Hemp: Å andra sidan kan vi nog lägga ner planerna på ny arena om inte något görs åt försvarsspelet. Dennis Persson och Erixon är åtminstone ursäktade för att de gör blunders ibland. Båda har väl dessutom höjt sig litegrann motför säsongsinledningen. Skogs däremot har många ES-matcher plus landskamper i bagaget, där kan man verkligen förvänta sig mer men ska han och resten av Timråförsvaret bjuda på 2-3 kassar varje match då blir det till att ha en jävla målproduktion för att detta inte ska sluta i helvetet tillsammans med Frölunda.

Sv: Vad händer??
fighter:

Jag skulle gärna byta med Frölunda: Två SM-guld och ett SM-silver hittills under 2000-talet är inte så jävla dåligt...

Sv: Vad händer??
DJ Hemp: Håller inte med dig,titta på frölunda hur mycket pengar har inte dom? TIMRÅIK ska spela i timrå,allt handlar inte bara om pengar.

Sv: Vad händer??
DJ Hemp: Säg det till Brynäs.

Sv: Vad händer??
betraktaren:

Men allting hänger ju ihop!

Ny stor arena -> Ökad omsättning -> Bättre spelartrupp etc

Det trodde jag att de flesta hade insett vid det här laget...

Sv: Vad händer??
betraktaren: Bra skrivet, Nubben nog hade krav fick inte igenom det....slutade. Nu har TJ styrt upp att värva några oerfarna sportchefer, som är bara glada att jobba i en ES förening och nöjer sig med det, säger TJ nej så viker de sig.

Nubben ville nog värva för Pärsa, Hedströms och Hynnings skador ifjol, fick nej.

TJ nöjer sig att vi ligger runt 8de plats, han kommer ALDRIG att satsa för SM-guld, det ser man ju på årets värvningar, alltså spelar semifinal ena året och värvar SÄMRE spelare till nästa säsong (årets), vad är det för utveckling/satsning.

Sv: Vad händer??
betraktaren: Bulls eye!

Vad händer??
Långsiktighet och ambitioner är självklart bra och jag förstår klubbchef Johanssons nyfikenhet gällande en arena i hamnen. Men jag tycker mig se en likhet med giffarnas visioner om europacupspel för några år sedan, det tog inte många säsonger innan de åter var ett lag för superettan. Vad vill jag säga med detta? Jo, även om man måste spana framåt, sätta nya mål, är det oerhört viktigt att hålla fötterna på jorden och även se nuet. Därför blir snacket om en arena för 250-300 mnkr, omsättningsmål på 140mnkr ganska irrelevanta när vi idagsläget har ett lag som håller låg elitserieklass. Dessutom säger klubbchef Johansson i samma andetag som ovanstående att det inte finns utrymme för förstärkningar till laget. Visst, skadorna betyder en del, men även med skadefritt lag syntes tydliga defensiva brister. Behovet av en center och en back borde även klubbledningen se. Därför kan man tycka att klubbledningen borde prioritera att bygga ett starkt lag före dyra arenor, d.v.s. samma taktik som man använt under de senaste fem åren ganska lyckosamma åren. Utan ett bra lag faller idén om stor arena i vilket fall. Men såklart i en förening där klubbchefen, ekonom Johansson, styr det mesta är det väl naturligt att en omsättningshöjning är mer intressant än sportsliga förstärkningar. Frågan är var sportcheferna finns i denna debatt? Sportcheferna borde utgöra balansen mellan det idrottsliga och Johanssons ekonom-perspektiv. Detta kanske är den största effekten av sportchefsbytet? Den starka motvikten till Johansson har försvunnit och ersättarna har inte samma styrka.

« · 1072707