En liten undran bara: Varför får alltid spelare problem med ljumskarna i Timrå IK?? Är det likadant i andra klubbar??
Har själv en teori och det har med fysträningen att göra - den måste vara lite snett upplagd eftersom detta är ett årligen återkommande problem inom klubben.
LennartA: Ja det är likadant i andra klubbar. Modo hade en hel del borta för ett tag sedan, några just pga ljumskar. Luleå har ljumskproblem hos vissa o även SAIK and so on. Det är ett vanligt problem på försäsongen eftersom det är en sån belstning där när man går på is.
LennartA: Har en bror som körde sprint-skridskor,dom hade slide-bräda och ull-strumpor ,dom körde nästan året runt,dom hade inte ljumsk problem,något att pröva för alla hockey spelare , han tävlade för Sundsvall
Nybbe: Ja, ja en sån där som längdskridskofantomen Thomas Gustafsson plågade sig på under barmarkssäsongen. Borde vara bra att testa för de som har återkommande problem, som Hynning m.fl.
Amir Miftakhov: Man börjar bli trött på fans som bara gnäller. Jag tycker Timrå IK tar helt rätt beslut. Vi behöver vårda vår ekonomi. Vi har forwards så vi klarar oss resten av säsongen. Kontraktet är i stort sett säkrat. Klubben jagar ... | Läs mer
Varför får alltid spelare problem med ljumskarna i Timrå IK??
Är det likadant i andra klubbar??
Har själv en teori och det har med fysträningen att göra - den måste vara lite snett upplagd eftersom detta är ett årligen återkommande problem inom klubben.