Haha hur många PP och 5 mot 3 behövde Modo för att ens klå Löven med 1 mål? Nu klarar man sig såklart undan en solklar utvisning som är direkt avgörande för att man reducerar.
Jaja, det är försäsong. Klart lillebror ska få vara med och leka.
Rip Kirby: Haha, tror jag har dragit den anektdoten här förut. Men det fanns en lokal domarprofil här i kommunen som blåst för just den i fotboll en gång i tiden, "jag såg vad du tänkte".
Han dömde också innebandy, där var "livsfarlig sargstuds" en annan klassiker. 😅
Zäta75: Tycker ändå att Gradin är en proffsig sportchef med fötterna på jorden, han ger ett seriöst intryck. Helt övertygad om att han är modos största tillgång, sen blir det intressant att se hur han kan trolla under säsongens gång. Han kan ju ringa kapanen där och få lite tips om hur man får ut mest cash av spelarförsäljningar till HV71 lagom till att dom krisar i mitten av november 😅
Olli Hahl: det är i princip i skottrörelsen från Hållander som modobacken ramlar, helt otrolig utvisning att åka på. Men det är bra att vi får träna BP!
Känns som att vi är numret större, snabbare och bättre. Modo är ok offensivt men försvaret är på allsvensk nivå, jäklar vad dom strösslar puckar i egen zon. Eronen hade också en indianare så visst finns det saker att slipa på även hos oss. Didde gör inte bort sig, ligger bra i markeringarna förutom när han får kasta sig och täcka med fejset på Wallis skott.
Olli Hahl: satt och tänkte samma sak. Ska Hartmann ta sitt spel till nästa nivå och vara aktuell för en plats på två kedjor i ett SHL-lag så måste han börja sätta chanser. Det finns andra detaljer i hans spel som är bra men just målskyttet är svagt utifrån alla A-chanser han får.
Ett modofan framför mig har slutat kolla på matchen och sitter och scrollar hårdporr på telefonen. Han klickar inte ens in på klippen, ba bläddrar och ser vad som är nytt.
{7043}: Men undantag för Pääjärvi då som nog kommer att bli en helt annan spelare den här säsongen. Ser spännande ut, som den där tunga pjäsen som alltid står i ansiktet på motståndarnas backar.