pingvin: passar Timrå betydligt bättre matchbilder som denna, kommer till snabbare avslut än när man försöker föra spelet och vara kreativa,bara att hålla fokus hela matchen nu!
Zäta75: Om ni frågar mig är det roligare att förlora skottstatistiken, kontra och vinna än att föra spelet, vinna skottstatistiken och förlora. Men det kanske bara är jag?
Bragd-Birger: Titta alla som påpekar om vissa spelare dom lyfter sig allihopa Lilja, Heikki, Forsmark tro mig de blir bättre o bättre va de lider!!!🤣🤣🇱🇸 O Levinsson!!!
Klart bättre andra! En del långa anfall emot, men bra spel runt kassen och en del flyt med puckar utanför när Rögle haft bra lägen. Julle ser stabil och trygg ut.
Bra aktioner från Lilja i samband med målet, trots att jag började med att svära över hans nonchalans i förstaläget när han tog pucken mot blålinjen. Men det reparerade han med råge. Stilpoäng för Heikkys sving också.
Stiligt styrkott av Forsmark också (och styrning av Lander). Plötsligt ser det inte så svårt ut att göra mål. Gillar verkligen att man börjat spela lite enklare och rakare i anfallsspelet.
3-0 lär vara det svåraste som finns. Hoppas det inte gäller ikväll. Blir intressant att se om man kan ta med sig inställningen från i förrgår, eller om man ska återfalla i gamla synder.
bar mofftak: Rögle har många duktiga spelare. Men också många grisar som inte drar sig för att spela på gränsen eller över. Der krävs ofta för att gå långt i ett slutspel
Hypocrisy: Det där är onödig hysteri. Det FINNS inte att HV tar 12 poäng mer än vi med 15 kvar. Vi har 51 p dom har 40 och usel målskillnad. Även utan Dahlén tar vi nödvändiga ca 60 poäng. Då ska HV ta 21 poäng av 45 för att passera. ... | Läs mer