1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 607346 inlägg · 6213 ämnen

Inlägg: 1044072

Sv: Silly season 08/09
Kollade Em-matchen mellan Tyskland och Polen igår. Polskättlingen Podolski sänker sitt gamla hemland med två mål och jublar ytterst behärskat. Efteråt pratar han om hur svårt det känns inne i hjärtat.
Han skulle, för sin inre frids skull, behöva en Arslefiering. Då hade han inte slutat flygplansspringa än.

Lite jobbigt det här med den minst sagt sega silly-season. Än är ingen ko på isen givetvis, eftersom det som bekant är ett par månader till nedsläpp. Men: Timrå behöver bygga ett lag. Finns inte en sportslig att Timrå kommer att kunna ersätta de flyktade ersättarna med - på pappret - lika kvalificerade spelare. Därför behövs tid att bygga något som kan bli större än ingående komponenter. och, inte minst: lugn och ro.

Linkan/Robban avundas jag icke i detta nu. Vad som skulle bli en lugn inkörningsperiod och en lätt försmak inför det riktiga gesällprovet - säsongen 09/10 - har nu blivit ett regelrätt kaos. Hahl och Regin försvinner. Nubben sitter välinformerad och skjuter pilar snett bakifrån. Ryssarna köper allt av kvalitet - och även allt utan. Varje jävla lag i serien har feta hål att fylla. Agenterna jublar.

Nä, som sagt. Detta blir en mellansäsong. Det kan liksom inte bli något annat, med de förutsättningar som råder. Passa på att njuta, modolider.