1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 598845 inlägg · 6213 ämnen

Inlägg: 1062967

Sv: Apropå nånting...
Vilken rolig idé av Jimmy på bloggen!
www.st.nu/blogg/tikare/index.php?id=3018

Det är ju inte utan att det inbjuder till att imitera en känd Timråbloggare?

----------------------------------------------------------------------------------

Hej Jimmy Hamrin!
- Jävla MODO.


Va? Vad tror du om årets hockeysäsong?
- Jävla MODO. Jävla skitMODO


Men Jimmy, jag undrade vad du tror om säsongen och kanske speciellt vad du tror om Timrå?
- Jävla MODO, de har ingen kultur, en dålig arena, fula dräkter, tråkig stad, fult klubbmärke, hemska fans. Egentligen tar Eon in mer publik än Swedbank och man ser inget från ståplats, INGENTING, IIIIINGENTIIIING!!!


Men Jimmy, ni har tappat två tunga centrar och inte ersatt dessa med samma kvallitespelare. Kan Timrå lyckas ändå?
- Va fan, tror du att MODO har bättre centrar då? VA, SVARA, SVARA FÖR, FAN!


Jimmy, backsidan då, den ser väl ändå starkare ut i år med fler spelande backar?
- Sundström snackar ju bara, Svartvadet är slut, Steen slåss och Warg är en skitcenter som vi aldrig gillade och Molinder blir aldrig något.


Jimmy, Skogs och Lehtonen är två nya och kompetenta backar av bra elitserieklass. Hur tror du de kommer att lyckas?
- Timander är överskattad, Hållberg är värdelös, Hedman kommer aldrig att bli något. Jävla skitbackar allihop.


Det kommer bli huggsexa om de 6-7 första platserna, var tror du Timrå slutar?
- MODO kommer att åka ut, de hamnar på 13:e plats, minst. 14:e kanske


Jimmy, Timrå har alltid fostrat många talanger förr om åren. När man kollar på Timrås laguppställning så är det bara en som är bördig från Medelpad. Vad beror det på?
- Haha, Svartvadet kommer inte från Ö-vik, han kommer från Sollefteå, Timander likaså. Molinder är från Ramsele, en jäkla främlingslegion som du ser.


Jimmy, det har inte varit riktigt samma hype kring Timrå i år. Tror du publiken sluter upp i Eon?
- Tror du att det är nå bättre i Ö-vik då? Det var ju för fan inte jag som kastade trumpinnen.


Jimmy, Zäta rankas idag som en av de fem bästa hockeyspelarna i världen, tror du att han en dag kommer att spela en sista säsong för Timrå?
-Foppa är ju bra skadad jämt och Zäta skrev inte alls på för MODO, det är bara ljug. Dom är bara ute för att förtala oss. Foppa är skitdålig, Marcus Näslund och sedinarna likaså.


Jimmy, till sist, jag har frågat mycket om Timrå, men hur tror du att det kommer att gå för länskollegan i norr?
- Det var det var det oförskämdaste. Jag skulle ha förstått att du bara var ut för att provocera. Här ställer man upp på en lång intervju mitt på arbetstid och sen börjar du bara ställa frågor om MODO, som om jag skulle bry mig om dem. De betyder inget för mig, INGENTING. Här ska du få din jä*el. #%%&&¤¤R¤##!!§ smack bom!