Tyvärr så har vi en domare som vill synas och då passar dom på om det finns den minsta möjligheten för att bedömma straff... Backen viftar till med klubban i tröjan, vilket man ser i varje sargduell etc. Men nä nu ska vi dömma straff, Blir trött på sånt.
Forward: Exakt, det har blivit så att domarna på nåt sätt vill vara i centrum och konsekvensen blir att de påverkar matcherna mer och mer. I och med den hårdare bedömningen är det fritt fram att profilera sig som domare.
Tidigare var det så att domaren ansågs ha gjort en bra insats om han inte synts så mycket.
JonteD: Sorry om jag är okänslig, inte alls min mening här. Och onödigt att bråka givetvis. Men jag tillhör nog den skaran som tycker att man på en seriematch går neutralt klädd om man inte har nån lag tillhörighet med lagen som ... | Läs mer