En intressant detalj är varför inte Challe kan matcha våra bästa spelare under längre perioder i pp? HV´s A-femma lirar i stort sett konstant i den spelformen. Även om inte vår förstafemma skapade så där jättemkt så måste man väl ändå ge dem förtroende. Till slut sitter den. Precis som det alltid gör för HV. Men våra krigare kanske inte orkar.
Oavgjort är väl ett ganska så rättvist resultat men det är bedrövligt att vi inte kan göra fler mål än två inför sista. Klart vi inte kan vinna när det är så ineffektivt. Hynning hade fyra jättelägen, Bagarn, Tenkrat, Wandell (varför sköt du inte) osv. Och vad höll Pärssinen (får ta på sig ett mål) och Pyörälä på med ikväll?
Nu blev det trots allt två poäng. Men den stora frågan, hur många fler poäng blir det innan jul?
Tallnäs: Härligt att läsa. Det har ju spekulerats att eftersom EP40 har hus i/vill bo i Sthlm så skulle han hellre spela för något lag där om han avslutar i SHL....Detta dementerar ju det hela. Finns bara ett svenskt lag för Elias :-)