Som många säkert minns blev det i slutet på nittiotalet högst omodernt att vara en tråkig idrottsklubb eller idrottsförening. Influenser från Nordamerika medförde att flera svenska ishockeylag kastade det gamla IK och IF på soptippen och ersatte klubbnamnets efterled med något häftigt(?) och mer marknadsmässigt.
Nu har de flesta lagen lämnat modenycken bakom sig och återtagit det gamla klubbnamnet. Men historien är skriven, och nu vill jag (bara för skoj skull) vilka klubbnamn jag och andra härinne på hs minns. De jag kommer ihåg på just nu är:
Brynäs Tigers Djurgården Lions Färjestad Wolves Frölunda Indians (fortfarande kvar) HV 71 Blue Bulls Leksand Stars Malmö Redhawks (fortfarande kvar) Södertälje Lightnings Timrå Red Eagles (fortfarande kvar, utom på brevpapper) Västerås Black Eagels
Pätr: Som många säkert minns blev det i slutet på nittiotalet högst omodernt att vara en tråkig idrottsklubb eller idrottsförening. Influenser från Nordamerika medförde att flera svenska ishockeylag kastade det gamla IK och IF på soptippen och ersatte klubbnamnets efterled med något häftigt(?) och mer marknadsmässigt.
Nu har de flesta lagen lämnat modenycken bakom sig och återtagit det gamla klubbnamnet. Men historien är skriven, och nu vill jag (bara för skoj skull) vilka klubbnamn jag och andra härinne på hs minns. De jag kommer ihåg på just nu är: Brynäs Tigers Djurgården Lions Färjestad Wolves Frölunda Indians (fortfarande kvar) HV 71 Blue Bulls Leksand Stars Malmö Redhawks (fortfarande kvar) Södertälje Lightnings Timrå Red Eagles (fortfarande kvar, utom på brevpapper) Västerås Black Eagels
timraw: Vad göra en julifredag mitt i semestern med ett självklart bad avklarat? Ja, på väg hem från Vivstavarvstjärn tog jag en avstickare förbi Sörberge kyrkogård där jag utan att känna till var spelare #5 ligger begraven tog mig an ... | Läs mer
Nu har de flesta lagen lämnat modenycken bakom sig och återtagit det gamla klubbnamnet. Men historien är skriven, och nu vill jag (bara för skoj skull) vilka klubbnamn jag och andra härinne på hs minns. De jag kommer ihåg på just nu är:
Brynäs Tigers
Djurgården Lions
Färjestad Wolves
Frölunda Indians (fortfarande kvar)
HV 71 Blue Bulls
Leksand Stars
Malmö Redhawks (fortfarande kvar)
Södertälje Lightnings
Timrå Red Eagles (fortfarande kvar, utom på brevpapper)
Västerås Black Eagels
Fyll gärna på om ni kommer ihåg fler.