Per HApps: Alla i den här boken vill ju att de ska gå så bra som möjligt för Timrå ik Skulle man med facit i hand veta att en flytt till stan vore de stora lyftet så skulle väl knappast nån vara emot. Men att inte ta med i beräkningarna att ett arenabygge också medför stora risker för klubbens ekonomi. Det är allt för naivt. Mycket beror ju på hur en ny arena med dess drift kostnader finasieras. Man kan ju dra många paraller med våra länsgrannar. Skulle vi vid uteblivna sportsliga framgångar när nyhetens behag med arenan lagts sig börja få deras publiksiffror är ju katastrofen ett faktum. Jag måste säga att det vart väldigt tyst om Timrås arena bygge under flera månader ifjol när Modo rapporterade om sin brakförlust.
Grymt skön seger! JJ fan övermänskligt bra, helvete vilken match han gör. Och igelkottsförsvaret nästan hundraprocentigt. Lite väl många felavvägningar i pinchandet och positionsspelet vid offensiva blå med frilägen som följd, ... | Läs mer
Skulle man med facit i hand veta att en flytt till stan vore de stora lyftet så skulle väl knappast nån vara emot.
Men att inte ta med i beräkningarna att ett arenabygge också medför stora risker för klubbens ekonomi. Det är allt för naivt.
Mycket beror ju på hur en ny arena med dess drift kostnader finasieras.
Man kan ju dra många paraller med våra länsgrannar. Skulle vi vid uteblivna sportsliga framgångar när nyhetens behag med arenan lagts sig börja få deras publiksiffror är ju katastrofen ett faktum.
Jag måste säga att det vart väldigt tyst om Timrås arena bygge under flera månader ifjol när Modo rapporterade om sin brakförlust.