lungan: Jag menar inte att vi går kort om folk i många matcher (så långt). Denna match var dock en bra fingervisning om vad som komma skall allt oftare om vi fortsätter med 12 anfallare.
Säg att man under en säsong normalt saknar 1 anfallare/match. Redan då är vi alltså inte fyra kedjor utan kanske 3 centrar och 4 fw-par. När 2st är borta rullar man alltså på 3 kedjor och vinner knappast mer än någon sådan match. Det känns som vi kommer ge bort många poäng denna säsong pga trötthet.
Jag köper iofs delvis det du säger kring sättet att spela. Är man få som idag måste man spela efter resurserna bättre, spela klokt och som ett lag. Man orkar inte "åka sönder" motståndet.
Tallnäs: Härligt att läsa. Det har ju spekulerats att eftersom EP40 har hus i/vill bo i Sthlm så skulle han hellre spela för något lag där om han avslutar i SHL....Detta dementerar ju det hela. Finns bara ett svenskt lag för Elias :-)
Säg att man under en säsong normalt saknar 1 anfallare/match. Redan då är vi alltså inte fyra kedjor utan kanske 3 centrar och 4 fw-par.
När 2st är borta rullar man alltså på 3 kedjor och vinner knappast mer än någon sådan match. Det känns som vi kommer ge bort många poäng denna säsong pga trötthet.
Jag köper iofs delvis det du säger kring sättet att spela. Är man få som idag måste man spela efter resurserna bättre, spela klokt och som ett lag. Man orkar inte "åka sönder" motståndet.