Nybbe: Det är inte samma regler som för vanliga arbetsgivare då ? Då är det väl dom första veckorna av sjukskrivningen, sen tar försäkringskassan över (helt/delvis tror jag)
Gorkyman: Försäkringen gäller från dag ett på "hockeyinvalider", så bara pärssinen bestämmer att det är över med hockeyn så slipper timrå betala lönen.
Gorkyman: det är 3 månader på en hockeyspelare,men vi får hoppas att dom skrev in i kontraktet med pärssinen vid ryggskada rätt att bryta kontraktet,men så smart va dom nog inte
Cobbel: Pääjärvi spelade 08:26 senast, Hartmann 16:59, Lander 17:14, folk får sluta stirra sig blind på vad laguppställningen säger och kolla vad som faktiskt händer på isen. Han spelar MINST av ALLA spelare på isen, och har gjort så i bra många matcher.
Då är det väl dom första veckorna av sjukskrivningen, sen tar försäkringskassan över (helt/delvis tror jag)