Berglund: Varför skulle det vara mycket mer troligt? Ahlsenfeldt har ju inte ens spelat Elitseriehockey än. Att göra det Fasth gjorde är dessutom mycket ovanligt. Få målvakter går direkt från Allsvenskan in i Elitserien och dominerar.
Och vad är det som säger att fem transatlanter innebär automatisk succé? Snarare tvärtom, skulle jag säga.
hubbenorlen: Njaa, precis som jag skrev så allmännegga jag ba lite för det va så tråkigt med silly idag. Jag tror inte att Växjö har större chans på slutspel än va vi har igentligen. Men att se en etablerad förste center och en bra back in nu skulle få mig att må bättre :-)
FH - avdammad: Härligt med en del nostalgiska inlägg idag. 1965 var jag nio och fick börja följa farsan på Timrås/WÖ:s och Giffarnas matcher. Dessa lag fastnade längst in i hjärtat och är kvar där lika hårt fortfarande.
Och vad är det som säger att fem transatlanter innebär automatisk succé?
Snarare tvärtom, skulle jag säga.
Redigerad kommentar