Johnny Bravo: När förra säsongen var slut så ville jag aldrig mer höra talas om linkan. Jag resonerade som så att om det fanns pengar att blåsa så var inte han den som skulle hålla i dom. Men i nuläget finns det ju ingen konkret person att peka fingret på. Visst, folk har spritt pengar omkring sig tidigare, visst arenafrågan har lagts på is osv. men det är inte något vi kan göra så mycket åt idag.
Hur har vi värvat? Ja rätt uselt...hade vi kunnat värva bättre? Omöjligt att svara på när ingen riktigt vet hur jävla nära konkurs klubben är/var. Vi kanske har det absolut bästa laget som kan köpas för dom ynka pengarna vi har?
Det är hur som helst inte aktuellt att titta på hur vi har shoppat i förhållande till plånboken egentligen. Det är hur laget står sig mot övriga lag, som räknas. Och på den punkten kan jag inte annat än att placera årets upplaga av Timrå IK på samma plats som Jimmy gör i sin blogg. Ok om vi blev räddade från tvångsnedflyttning men vi kan komma att spela i en annan serie under nästa säsong ändå.
JonteD: Sorry om jag är okänslig, inte alls min mening här. Och onödigt att bråka givetvis. Men jag tillhör nog den skaran som tycker att man på en seriematch går neutralt klädd om man inte har nån lag tillhörighet med lagen som ... | Läs mer
Allt handlar om hårt, Hårt, Jättehårt arbete att undvika de 2 sista platserna.
Jag är fruktansvärt orolig att detta är sista säsongen på en oöverskådlig framtid.