Olle: Självklart är det högst individuellt, men något säger mig ändå att ligor som CHL och ECHL är mycket bättre än vi tror. Anders Eriksson sa ju exempelvis att HV71 skulle åka på storstryk mot de bättre AHL-lagen. Sen har vi ju det där med stor och liten rink också. Vissa klarar övergången bättre än andra, osv. Men ändå.
hubbenorlen: Ja speciellt små nordamerikaner lär kunna lyckas bättre på stor rink. Det finns ju lite mer ytor att åka på. Men de ligor du räknar upp kan säkert vara lite underskattade. Hoppas linkans efterträdare får killen att skaffa dubbla pass innan man värvar honom dock, mycket vill ha mer.
JonteD: Även om det är försäsong och tidigt tycker jag man kan se redan nu att Genborg kommer att ta en ordinarieplats i SHL från start. Vi får avvakta fler matcher men han gör en mycket fin debutmatch. Roligt att se!
Anders Eriksson sa ju exempelvis att HV71 skulle åka på storstryk mot de bättre AHL-lagen.
Sen har vi ju det där med stor och liten rink också. Vissa klarar övergången bättre än andra, osv.
Men ändå.