Ambroo: Det där är ju bara ett löst antagande. Var får du dom där siffrorna ifrån? Vad är dom baserade på? Dig och din uppskattning? Det här är idrott. Variablerna är oändliga. Vad som helst kan hända. Vi är 8 poäng från slutspel med 123 poäng kvar att spela om. Andra lag kan drabbas av skador och svackor. Vi kommer att förstärka. Om ett par veckor kan oddsen vara 30/70. Om ett par månader 40/60. Men för all del, om ni mår bättre av att vara negativa så kör på det då.
hubbenorlen: Stor skillnad på att vara negativ och realist . Att timrå ska börja rada upp långa vinst serier samtidigt som två lag ska krascha ihop känns inte vidare realistiskt . Men pucken är platt och allt kan hända .
Cobbel: Pääjärvi spelade 08:26 senast, Hartmann 16:59, Lander 17:14, folk får sluta stirra sig blind på vad laguppställningen säger och kolla vad som faktiskt händer på isen. Han spelar MINST av ALLA spelare på isen, och har gjort så i bra många matcher.
Det här är idrott. Variablerna är oändliga. Vad som helst kan hända. Vi är 8 poäng från slutspel med 123 poäng kvar att spela om. Andra lag kan drabbas av skador och svackor. Vi kommer att förstärka. Om ett par veckor kan oddsen vara 30/70. Om ett par månader 40/60.
Men för all del, om ni mår bättre av att vara negativa så kör på det då.