1150x200-tiken-1123131_tz4N8mRqd8Wf0t8.png

Timrå IK

SHL · 614547 inlägg · 6214 ämnen

Inlägg: 1478642

Sv: Timrå IK:s ekonomi
mikenomad: 2,6 miljoner i skatteskulder hos fogden. Naturligt är väl att skatteskulder och löner är det sista man slutar betala. Undrar då hur levernatörsskulderna ser ut? Nej detta är allvarligt och jag tror inte föreningen klarar detta själv. Kvalserien känns ointressant i sammanhanget. Mår bara illa av att tänka på matchen imorrn.

Svarskommentarer

Sv: Timrå IK:s ekonomi
Bergius: Så är det. Den som kan lite om ekonomi förstår att detta inte alls är bra. Oroande också hur Johansson för första gången (vad jag kommer ihåg) medger att han är oroad över föreningens likviditetsproblem.

Sv: Apropå nånting...
Citat Dichow: "Jag är extra sugen på att få spela nu. Jag mår bra fysiskt och allt funkar jättebra här. Vi testar oss fram och det känns underbart. Det här är den bästa försäsongsträningen jag varit med om i min karriär."