dr-nix: bra skridskoåkning, bra teknik och kan hålla i pucken i anfallszon. Skapar mycket målchanser genom att bryta in på mål. Tyvärr en målsumpare av rang även om han fick in några puckar i slutspelet. Jobbig för motståndarna att möta när han forececkar och smäller på. Fortfarande lite tunn men han kan eventuellt bli riktigt bra. Jag hade gärna sett att han stannat i Brynäs.
Styrkor:Snabb,relativt teknisk,passar bra i ett checkande lag. Svagheter:Ojämn,behöver alldeles för många chanser för att göra mål,1 mål under hela grundserien.
Men han har varit bra under slutspelet och utvecklas hela tiden,så får han bara mer speltid så tror jag på en bra utveckling för Jocke.Sundlöv och Tommy Jonsson kunde inte garantera honom det inför kommande säsong hos Brynäs.
DenRöda: Endera ligger arenan kvar där den är, och då får man acceptera att klubben aldrig kommer kunna växa till någon stormakt i SHL ens i teorin, eller så flyttar man den till hamnen. Allt snack om Birsta osv. är ju bara en extremt ... | Läs mer