superfalle: Hehe jo fast har du inte längden och fysiken så måste nånting annat kompensera och i Karlssons fall är det grym skridskoåkning kombinerat med högt spelsinne och ett bra skott. I Mat's fall kompenserar han sin ringa fysik pch längd med hygglig skridskoåkning, hyggligt skott och ett spelsinne klart under Eriks.
superfalle: Hans ringa längd är kanske inte det främsta argumenter till varför han skulle få svårt i NHL men den är definitivt inte på pluskontot heller. Men även om han kanske förtjänar bättre omgivning än här så står han för allt för många tabbar för att mina tankar om honom ska vara högre än jag aviserat. Det blir varken hackat eller malet skriver du och det är träffande. Det är bara det att jag tycker man kan lägga rätt stor del av ansvaret för det på Mat himself.
Vad kan supportrarna ha för förväntningar på Timrå nästa säsong? – Att vi är där för att tömma tanken varje dag. Sen kommer vi inte lyckas vinna varje gång. Är det så att motståndarna gör ... | Läs mer