T T: ja, det känns som att läget är akut. Hela Timrås ungdomssektion upp till U16 drivs ju helt självständigt med egen ekonomi. Idag, även om inte slantarna finns, finns ett ganska stort bokfört värde i form av pengar. Dessa lär inte US se skymten av vid en konkurs. Alla materiella tillgångar också, vad händer där? Kan man rädda något tro? I övrigt tror jag att reporterns initierade källa jobbar på kommunhuset och tycker sig kunna fiska röster på detta sätt. Själv tror jag personen skjuter sig i foten.
Hur är läget, egentligen? Positivt eget kapital, ett nära noll-resultat, men stora likviditetsproblem? Hur stora kortfristiga skulder släpar TIK med? Kan TIK bära Eon Arena? Vore en rekonstruktion bra på sikt?
Alla till Ladan i morgon! Nu sluter vi upp oavsett hur besviken man är på vissa individer och på Nubben och hans tvivelaktiga ”livstidskontrakt” strösslade med guld och diamanter. Oavsett hur besviken vi är på Backlund, styrelse eller ... | Läs mer
I övrigt tror jag att reporterns initierade källa jobbar på kommunhuset och tycker sig kunna fiska röster på detta sätt. Själv tror jag personen skjuter sig i foten.
Jobbigt läge hur som.