1150x200-tiken-1123131_tz4N8mRqd8Wf0t8.png

Timrå IK

SHL · 614961 inlägg · 6214 ämnen

Inlägg: 162890

Sv: Timrå-Brynäs
Johan J: Håller med dig om kaffeprylen. Själv har jag ett helvete när jag är ute och åker bil. Aldrig närmare än 10 mil från ett en ort som har ett hockeylag i samma serie som TIK. Tänk att i värsta fall på punka eller något liknande och behöva stötta någon jävla brynäsfirma... Hemska tanke! Dessutom så kollar jag mycket noga vilka skriskomärken tex malmöspelarna har. Så mina barn inte behöver ha något liknande på sig när dom i strikt anda fostras till framtida TIK-martyrer på månskensrinken i djupaste Bergslagen.
Klipper givetvis bort allt annat dravel än positiva TIK-artiklar ur tidningen innan tden slussas vidare till övriga familjen. Min son var mäktigt förvånad över hur Aftonbladet såg ut när den lösaktiga klassen hade något specialarbete om kvällstidningar i skolan... Han som trodde Aftonbladet var ett system av kopierade lösblad... Skit samma! Grabben ska snart sluta i den där tramsiga skolan. Hockeyskola i Timrå är framtiden. (Tänk att dom har Brynäsare och någon Leksing i samma skola...)
Har tapetserat hela bygden med gigantiska bilder på Bo "Bulla" Berggren och Åke "Tåget" Söderberg. Släng dig i väggen Sadam!

SMÅLAND for president och rödsprängda ögonvitor till folket!

Sv: Silly Season 2026-27
Pucken:
Jag tog med lite film i dagens livesändning från arenan. Ibland glömmer man bort att alla andra inte springer i arenan nu under off-season och att det kan vara kul och se vad som händer där inne. Vi får försöka bjuda på lite ... | Läs mer