Apropå Niklas Tikkinen, kul, men en vänsterskytt förstås. Ibland undrar man över detta fenomen och Timrå. Vissa lag, som ex bruunääs, har hur många högerskyttar som helst. men i Tik spelar man bäst till vänster....tror det det har nåt med politik och arbetar-rötterna att göra faktiskt, vad kan det annars vara? ;-)
erathoo: det skulle se ut det... Representativ demokrati i truppen. Truppen utses utifrån val och spelstilarna är ideologier. Undrar hur sånt samarbete skulle se ut?
När det gäller Westfält så måste jag säga att jag känner mig oerhört trygg när han är på isen. Han kommer nog aldrig bli någon poängmaskin, men han gör inga misstag heller! Vinner puckar,tar bort spelare och bäddar för lagkompisar!
Ibland undrar man över detta fenomen och Timrå.
Vissa lag, som ex bruunääs, har hur många högerskyttar som helst. men i Tik spelar man bäst till vänster....tror det det har nåt med politik och arbetar-rötterna att göra faktiskt, vad kan det annars vara? ;-)