lincoln: agree. Jonte är ju så ödmjuk att han försöker tona ner sin roll maximalt, men hans betydelse i det här är nästan omätbar. Dels så klart för det han gjorde på isen, men framförallt för de signaler han både sände ut och manifesterade. Sin kärlek till klubben, sin obändiga tro på vad som var möjligt, sin entusiasm, glädje...omätbart. Han fick klubben att växa exponentiellt. Bara inzoomningen på honom vid nedsläpp, sjunde avgörande: snubben står och ler och ser ivrigt lycklig ut. Sån jävla chef.
En ynnest att få ha haft honom i klubben. Min tacksamhet och respekt för honom är gränslös.
JonteD: Pratade för länge sedan med sittande ordförande. Högst densamme som lade strömming i saltlake. Han sa ungefär att det är så sjukt dyrt att ställa ett lag på isen som skall utmana om SM-guld att man nästan måste äventyra ... | Läs mer
Bara inzoomningen på honom vid nedsläpp, sjunde avgörande: snubben står och ler och ser ivrigt lycklig ut. Sån jävla chef.
En ynnest att få ha haft honom i klubben. Min tacksamhet och respekt för honom är gränslös.
Upp med #54!