Sputnik: Haukeland blir oerhört svår att ersätta. I Hauke/Brattis hade vi ett målvaktspar av riktigt god SHL - klass, det stod klart redan i höstas. Förmodligen den allra största skillnaden jmfrt med förra säsongens lag, Mattsson/Ohre var inte närheten av samma högstanivå och stabilitet.
Olli Nomadinen : Absolut blir han svår att ersätta, men vågar säga att hur Freddan satte föravarsspelet och att Hirsch verkar vara en bra målvaktstränare formade Haukelands spel med. Innan så har Haukeland varit för ojämn i sitt spel men utvecklades till en riktigt stabil målvakt denna säsong. Hirsch berättade ju också i nått klipp på ST hur man arbetade bort en del dåliga ovanor i Haukelands spel denna säsong. Visst kan man säkert hitta en oslipad diamant men jag skulle känna mig lite tryggare om man hittar en målis som har vana med spel i högre ligor som vet vad som gäller på högsta nivån.
Några här inne verkar vara mer upprörda över Stadins situation än vad Stadin själv är. Utgår man från vad han säger i ST idag lägger han ingen skuld på klubben (förutsatt att citatet är korrekt):
"– Det är inte så mycket man kan göra. ... | Läs mer