Visst att det inte finns speciellt många uttalade poängspelare på marknaden, och att konkurrensen på dessa är hård. Men ingår det inte i en sportchefs arbete att hitta guldkornen som de andra lagen inte är ute efter? Annars kan vem som helst här inne vara sportchef, om det räcker att bara jaga och konkurrera om uppenbara poängspelare.
Heisenberg: Jag kommer ihåg när Nubben blev GM för Frölunda och lyckades väl i princip värva varenda jävla stjärna som fansen pekade på - allt slutade med platt fall. En bra sportchef ska nog vara lite "hungrig" också
Några här inne verkar vara mer upprörda över Stadins situation än vad Stadin själv är. Utgår man från vad han säger i ST idag lägger han ingen skuld på klubben (förutsatt att citatet är korrekt):
"– Det är inte så mycket man kan göra. ... | Läs mer