{4606}: Nu är det så att jag blivit supporter relativt nyligen och kanske därför inte ser samma framtid som du, men i mitt perspektiv har vi värvat rejäla spelare (Lundin,Hartmann,Lööke,Dahlen,Brattström..mfl), dessutom är många spelare skriven på ettårskontrakt. Detta verkar för mig som att det definitivt finns ambition att kvala in till SHL igen. Speciellt med tanke på reglerna för kval ändras till nästa säsong och en potentiell kvalplats försvinner.
LaZerLasse: Ettårskontrakt är mer eller mindre standard i HA eftersom SHL får "sno" spelare fram till juni och att kontraktet inte bryts i fall man går upp. Med det sagt så håller jag med om att det finns en ambition att studsa tillbaka direkt.
Cobbel: Pääjärvi spelade 08:26 senast, Hartmann 16:59, Lander 17:14, folk får sluta stirra sig blind på vad laguppställningen säger och kolla vad som faktiskt händer på isen. Han spelar MINST av ALLA spelare på isen, och har gjort så i bra många matcher.
Detta verkar för mig som att det definitivt finns ambition att kvala in till SHL igen. Speciellt med tanke på reglerna för kval ändras till nästa säsong och en potentiell kvalplats försvinner.