JoseGonzales: Kan hålla med om att man kanske borde vidtagit extra försiktighetsåtgärder. MEN ingen i laget hade symptom, lagläkaren i samråd med Västernorrlands regions smittskyddsläkare gjorde bedömningen att provtagning ej var nödvändig.
Dessutom så har Timrå haft ett rätt så rigoröst program för att undvika smittspridning vilket fungerat under 52 grundserieomgångar och i så väl kvartsfinal som semifinal. De räknade nog inte med att möta ett Coronasmittat lag.
Men som sagt, i efterklokhetens bleka sken så kunde man gjort saker annorlunda...
JoseGonzales: man agerar väl utefter den informationen man har? När första infon kom ut om att löven hade ”misstänkt smitta” var det ju tal om att ställa in en match?
Karlsson74: Bästa i klubben. Inte bästa karriären utanför Timrå.
Svårt att motivera annat med mest mål, mest assist i Timrås historia. Spelat upp oss två gånger och flertal gånger valt bort betydligt mer lukrativa kontrakt från SHL för ... | Läs mer