Synct: det har med Stockholm och kungamankten att göra: "Det götiska lejonet blev en del av den nya mytologin kring kungamakten under vasasönernas tid. Under stormaktstiden hade lejonet en given plats i heraldiken, och kungar och drottningar avbildades med lejon vid sin sida. På Stockholms slott vaktas uppfarten till lejonbacken av två muskulösa bronslejon"
Peja: Allt kring det önskemålet handlar ju om logistik och närheten till faciliteter. I en perfekt värld vore Timrå huvudorten med allt vad det innebär i form av nöjesliv, hotell och kommunikationer inom gångavstånd från arenan och ... | Läs mer
"Det götiska lejonet blev en del av den nya mytologin kring kungamakten under vasasönernas tid. Under stormaktstiden hade lejonet en given plats i heraldiken, och kungar och drottningar avbildades med lejon vid sin sida. På Stockholms slott vaktas uppfarten till lejonbacken av två muskulösa bronslejon"