Tycho m fl: Säg att det här till största delen stämmer...
Då undrar jag lite fascinerat - hur kan någon överhuvudtaget gå med på dessa pinsamma Gestapo-regler? Varför måste i så fall inte alla bortasupportrar som ska gå på match ringa och berätta för polisen när de kommer? Äh, klipp till med alla åskådare när vi ändå är i farten... Eller: - är det för att man åker buss man ska anmäla sig? - är det för att man är främling i stan och därför självklart ska anmäla sig till sheriffen? - är det för att om man överstiger ett visst antal supportrar ihop så blir polisen orolig? Om det är så - finns samma krav på de supportrar i AIK, Djurgården och Hammarby som åker buss eller tunnelbana i samma vagn när de är bortalag i stockholmsderbyn? - Blir man hårt straffad om man privat ordnar buss + biljetter och en last glada hockeysupportrar kommer oanmälda till polisdistriktet? - gäller samma regler om supportrarna kommer klädda i kostym?
Då undrar jag lite fascinerat - hur kan någon överhuvudtaget gå med på dessa pinsamma Gestapo-regler? Varför måste i så fall inte alla bortasupportrar som ska gå på match ringa och berätta för polisen när de kommer? Äh, klipp till med alla åskådare när vi ändå är i farten... Eller:
- är det för att man åker buss man ska anmäla sig?
- är det för att man är främling i stan och därför självklart ska anmäla sig till sheriffen?
- är det för att om man överstiger ett visst antal supportrar ihop så blir polisen orolig? Om det är så - finns samma krav på de supportrar i AIK, Djurgården och Hammarby som åker buss eller tunnelbana i samma vagn när de är bortalag i stockholmsderbyn?
- Blir man hårt straffad om man privat ordnar buss + biljetter och en last glada hockeysupportrar kommer oanmälda till polisdistriktet?
- gäller samma regler om supportrarna kommer klädda i kostym?