{8760}: Ja, det är i ungdomshockeyn man sätter grunderna för framtiden. Timrås verkar ha fastnat i en tid för länge sedan. Det behövs en seriös satsning på ungdomarna och det direkt till nästa säsong och man måste gå ut offensivt att redogöra det. Det självklara valet för våra ungdomar måste vara att ta sig upp genom Timrås organisation.
"Det var en ökad smittspridning i truppen och matcherna mot Djurgården samt Skellefteå ställdes på grund av detta in. På tisdag är laget planerade att gästas av Timrå, men enligt lagläkaren Iannis Magounakis är det nu oklart om det blir något spel då.
– Jag räknar med att vi tar ett beslut tidigt under måndagen. Det beror på om vi känner att vi har infektionen under kontroll och det ser ärligt talat inte så bra ut just nu, säger LHC:s lagläkare Iannis Magounakis till Corren under söndagen."
Timrå Isstadion: Westfelt är ingen dålig center.. absolut inte. Sen kan man alltid tvista om att han är en offensiv center nog för en första . Men det finns säkert andra saker som väger upp..och han kan säkert göra en riktigt fin ... | Läs mer
Det självklara valet för våra ungdomar måste vara att ta sig upp genom Timrås organisation.