roger_sundsvall: Nyförvärv måste komma in innan tisdag. Annars bedömer jag våra chanser att klara oss kvar till 20-30% oavsett vilka vi möter. Med ett bra nyförvärv kanske det i bästa fall blir 40-50% chans.
Åker vi ur SHL nu är risken stor att vi aldrig kommer tillbaka som folk har påpekat. Det får kosta vad det kosta vill för att maximera Timrås chanser att bli kvar i SHL anser jag. Mycket på spel nu.
Jag funderar på våran styrelse, de verkar tillhöra B-laget bland styrelser i landet, det verkar inte som de förstår att Timrå är en professionell förening, de verkar närmast tro att de tillhör den lokala filatelistklubben.
Denna kedja tycker jag har fungerat bra och Genborgs spelstil påminner om Hållanders. Så Genborg tror jag stenhårt på om han får dessa två rutinerade rävar bredvid sig. Jag hoppas att denna trio kan bli ... | Läs mer
krävs vinster på hemmaplan
borta vinster*kan vi fet glömma