Labban: såvitt jag vet drabbas inte enskilda individer om IIHF skulle utesluta Ryssland. Det är väl bara internationella tävlingar såsom VM och "euro hockey tour". Vore ju tjänstefel om t ex Paigin inte får fortsätta spela för oss. Vad fan har han gjort för att förtjäna det?
Labban: Vad tänker du? Spela mer med oss eller mer i KHL? Han tillhör väl oss nu? Men jag är dåligt insatt i frågan du lyfter, skulle en sådan uteslutning innebära att man inte får spela hockey i någon liga om man är rysk medborgare?
Amir Miftakhov: Man börjar bli trött på fans som bara gnäller. Jag tycker Timrå IK tar helt rätt beslut. Vi behöver vårda vår ekonomi. Vi har forwards så vi klarar oss resten av säsongen. Kontraktet är i stort sett säkrat. Klubben jagar ... | Läs mer