DenRöda: Importer tjänar mer där, Deras liga har bättre publiksnitt än i SHL, 1000 mer i snitt tror jag det var.
Hittade: " I Schweiz finns ingen 51%-regel så de flesta klubbar har en eller flera starka ägare som investerar stora summor i sporten. Men det finns också ett mycket stort publikintresse i landet och man hade ifjol över 1 000 åskådare mer i snitt per match än SHL."
Synct: ja det är fan sant! Dom satsar stenhårt där nu senaste åren. Kul för dom, tråkigt för oss. Samma med tyska ligan också förutom 51%-regeln?. Också hög publiksiffra.
Gooode: Går att säga mycket om nyförvärven. Men ännu mer om ”stomme” spelarna Pääjärvi, Walli och Hartmann. Dom har blivit sämre. Där alla har kontrakt över nästa säsong. Vilket är katastrof. Sen saknar vi en 1a center. EP är tyvärr ... | Läs mer
Hittade:
" I Schweiz finns ingen 51%-regel så de flesta klubbar har en eller flera starka ägare som investerar stora summor i sporten. Men det finns också ett mycket stort publikintresse i landet och man hade ifjol över 1 000 åskådare mer i snitt per match än SHL."