Jag anser att Giffarna borde tänka om.Som det ser ut nu så finns varken kompetens, publik eller sponsorer för att driva ett lag i allsvenskan. Det man har, speciellt de senaste åren, är en bra ungdomsverksamhet..Satsa på den, var lite "lilla Ajax". Utveckla ungdomarna och låt dem spela. Skit i serietillhörigheten. Man kommer aldrig att bli ett etablerat allsvenskt lag som det ser ut.
JonteD: Pratade för länge sedan med sittande ordförande. Högst densamme som lade strömming i saltlake. Han sa ungefär att det är så sjukt dyrt att ställa ett lag på isen som skall utmana om SM-guld att man nästan måste äventyra ... | Läs mer
Jag anser att Giffarna borde tänka om.Som det ser ut nu så finns varken kompetens, publik eller sponsorer för att driva ett lag i allsvenskan.
Det man har, speciellt de senaste åren, är en bra ungdomsverksamhet..Satsa på den, var lite "lilla Ajax".
Utveckla ungdomarna och låt dem spela. Skit i serietillhörigheten. Man kommer aldrig att bli ett etablerat allsvenskt lag som det ser ut.
Tänk om, tänk rätt!