Mattias Bromé svarar på frågan: Vem av hemvändarna håller högst klass, enligt dig? – Lasse Johansson. Han är något helt annat. En otrolig målvakt. Sedan finns ju Lander, som jag spelade med under OS. Han kommer inte göra 40-45 poäng men han är väldigt klok och som lag får man ut väldigt mycket av honom. Han gör sina medspelare bättre.
Olli Hahl: Ja, Lasse Johansson är utan tvekan SHLs bästa målvakt denna säsong. Det blir en svår nöt att knäcka i bortapremiären den 17:e. Tror att det blir en bra premiärmatch mellan två bra lag. Förhoppningsvis kan vi lyckas inleda bra med en seger trots bortaplan. Spännande värre blir det.
Först blir man deprimerad när man får läsa om årets siffror. Fast när jag tänker på vart föreningen var för tio år sedan så tycker jag nog att det har gjorts en jäkla resa! Så lite glad kan man nog vara ändå.
– Lasse Johansson. Han är något helt annat. En otrolig målvakt. Sedan finns ju Lander, som jag spelade med under OS. Han kommer inte göra 40-45 poäng men han är väldigt klok och som lag får man ut väldigt mycket av honom. Han gör sina medspelare bättre.